200 öğrenci, Kırcaali'de düzenlenen Edebi Türk Dili müsabakasına katıldılarPazartesi, 29 Nisan 2019

200 öğrenci, Kırcaali'de düzenlenen Edebi Türk Dili müsabakasına katıldılarKırcaali'de 27 Nisan 2019 Cumartesi günü Girişimciler İçin Biznes-İnkübatör salonunda amatör sanatçılara yönelik bu yıl dördüncüsü düzenlenen Ulusal BUKET 2019/2020 Yarışması İl Birinciliği kapsamında Edebi Türk Dili müsabakası gerçekleşti.
Yarışma, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Onursal Başkanı Ahmet Doğan'ın himayesinde gerçekleştiriliyor.

Müsabakaya Kırcaali iline bağlı yedi ilçeden yaklaşık 200 öğrenci katıldı. Yarışmaya katılan öğrenciler, okulda zorunlu seçmeli veya serbest seçmeli ders olarak okudukları Ana Dili Türkçe dersine ilişkin test çözdüler. Bundan başka 1-4.sınıf öğrencileri dikte çalışması yaptılar, 5-8.sınıf öğrencileri konu üzerine yazı yazdılar, 9-12.sınıf öğrencileri ise Bulgarcadan Türkçeye ve Türkçeden Bulgarcaya metin tercüme ettiler.

Müsabakanın açılış konuşmasını yapan HÖH Kırcaali Milletvekili ve Bulgaristan Meclisi Eğitim ve Bilim Komisyonu Başkan Yardımcısı Erol Mehmet, "Anadili Türkçe'nin okunması eğitimin bir parçası değil, Türkçe bizim manevi kimliğimizin bir parçasıdır" diye kaydetti. Katılımcıları müsabakaya katılma cesaretlerinden dolayı tebrik eden milletvekili,"Bu, bir müsabaka değildir, Bulgarcanın yanı sıra ana dili Türkçenizi de mükemmel düzeyde bildiğinizi göstermeniz için bir fırsattır" dedi.

Açılışta resmi konuklar arasında HÖH Kırcaali İl Başkanı Müh. İzzet Şaban, Kırcaali Milletvekili Adlen Şefket, yarışmanın il koordinatörü Necmi Mümünhocov ve yedi ilçe koordinatörü yer aldılar.

Müsabaka çalışmaları, ulusal düzeyde değerlendirilecek ve dereceye giren öğrenciler ödüllendirilecek.


DİĞER HABERLER