2009 YILI ÜRETİMİ TÜTÜNÜN PRİMLERİ HAFTAYA ÖDENMEYE BAŞLIYORÇarşamba, 21 Temmuz 2010

2009 YILI ÜRETİMİ TÜTÜNÜN PRİMLERİ HAFTAYA ÖDENMEYE BAŞLIYOR 2009 yılı üretimi tütün primleri Temmuz ayı sonuna kadar ödenmeye başlanacak. Kirkovo'ya gelen Başbakan Boyko Borisov, heyetindeki Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Tsvetan Tsvetanov, Kültür Bakanı Vecdi Raşidov, Tarım ve Gıda Bakanı Miroslav Naydenov buradaki halkın sıkıntılarını dinledi, sorularını yanıtladı. Hayati öneme sahip olan tütün primlerin ödenmesi de netlik kazandı. Bakan Naydenov, bütçe kanunundaki değişikliğin 26 Temmuz günü Resmi Gazetede yayınlanacağını, ertesi gün ise Bakanlar Kurulu'nun farklı gruplara ödenecek tütün primleriyle ilgili Kararnameyi kabul edeceğini söyledi. Primlere ödenecek paranın bakanlığın hesabında olduğunu ve ay sonuna kadar da tütüncülerin elinde olacağı sözü bakan tarafından bizzat verildi.

400 kişi önünde konuşan başbakan, bu bölgeye gerçekleştirdiği ziyaretin neden bu kadar geç kaldığına açıklık getirdi. "Seçimlerden önce yine buradaydım ve o zaman sizleri GERB idareye geldiğinde isim değiştirecek, zülüm uygulayacak denmişti. Bunların hiçbiri oldu mu?". Aynı şekilde EVN ile imzalanan ‘Gorna Arda' projesinin yeniden hayata geçirilmesi anlaşmasını beklediğini de ilave etti. "3 hidroelektrik santral ve baraj yapımı sırasında 6 000'den fazla kişinin inşa sırasında, 3 000 kişinin inşaat tamamladıktan sonra sürekli iş sahibi olacaktır. Bu hidroelektrik yapının inşası diğer bir olumlu etkiye de sahip olacaktır. Komşu ülkeler Türkiye ve Yunanistan'daki su baskınlarına kısıtlama getirecektir. "

Başbakan ve heyetindeki bakanlar Kırcaali'ye doğru yola çıkmadan önce Fotinovo köyünden Şeyriye Hüseyin kendini başbakanı taşıyan arabanın üzerine atmak istedi. Kucağında çocuğunu tutan genç anne araba kortejini durdurup başbakanla konuşmaya çalıştı. Ulusal Muhafız Teşkilatı'nın (NSO) korumaları genç anneyi kenara iterek başbakan ile görüşmesini engelledi. Gazeteciler önünde konuşan Şeyriye Hüseyin Başbakan Borisov'a, tarım üreticisi gibi kayıt olduktan sonra neden devletin çocuk yardımını kestiğini sormak istediğini söyledi.


DİĞER HABERLER