2012 yılında İtalya iş pazarını Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına açacakCuma, 30 Aralık 2011

2012 yılında İtalya iş pazarını Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına açacak2012 yılında İtalya'nın iş pazarını Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına açacağının duyurulmasından dolayı Dışişleri Bakanı Nikolay Mladenov ve Emek ve Sosyal Politika Bakanı Totü Mladenov'un dün yayınladıkları ortak beyanatta, "İtalya Cumhuriyeti hükümetinin 1 Ocak 2012 yılından itibaren Bulgaristan ve Romanya işçilerinin
İyalya'nın iş pazarına erişimiyle ilgili sınırlamaların tamamen kaldırılması kararından dolayı tebrik ediyoruz ve yüksek değer veriyoruz" diyorlar.

İtalya, Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Bulgaristan ve Romanya vatandaşlarına iş piyasasını tamamen açan 17. ülke oluyor. Bu karar, AB vatandaşlarının serbest trafiği prensiplerine uygun olarak, geçiş döneminde yapılan anlaşmalar üzere gerçek olmuştur.
Ayrıca İtalya'nın bu kararı, temel AB kurumları Avrupa Komisyonu ve Avrupa Parlamentosu tarafından birçok kez ifade edilen pozisyonu yansıtmaktadır.

İki Bakan beyanatta, "Sınırlamaların ortadan kaldırılması AB'nin tek pazarının daha iyi çalışması için katkıda bulunacak. Karar, iki devletin mükemmel ilişkileri ve Bulgaristan ile İtalya arasında tespit edilen strateji partnerliğe yakışan bir harekettir" diye belirtiyorlar.


DİĞER HABERLER