2015 yılında faaliyet göstermeyen şirketler de kurumlar vergisi beyannamesi vermeliCuma, 26 Şubat 2016

2015 yılında faaliyet göstermeyen şirketler de kurumlar vergisi beyannamesi vermeli2015 yılında faaliyet göstermeyen şirketler de yıllık kurumlar vergisi beyannamesi vermek zorundadır. Bu şirketler ayrı bir beyan formu (Örnek- 1010à) vermelidir. Bu belgede şirketler önceki yıl faaliyet göstermediklerini ve muhasebe mevzuatı uyarınca gelir veya giderlerin hesaplanmadığını beyan etmelidir. Bu beyan formuna ek olarak yıllık faaliyet raporu verilmiyor. Beyannameler, şirketlerin adreslerinin bulunduğu ilçedeki Ulusal Gelir Ajansı (NAP) ofisine yerinde, posta aracılığıyla veya internet üzerinden verilebilir.

Yıllık kurumlar vergisi beyannamesi verilmesine ilişkin süre 31 Mart 2016 tarihinde doluyor. Bu süre 2015 yılında faaliyet göstermeyen şirketler için de geçerlidir. Bu süre içinde avans olarak ödenen yıllık kurumlar vergisinin miktarından çıkardıktan sonra geriye kalan miktarın ödenmesi gerekir.

Elektronik yolla yıllık kurumlar vergisi beyannamesini veren şirketler yüzde 1 oranında (1000 levadan az) yıllık kurumlar vergisi indiriminden faydalanacak. Bu indirim hakkı verginin de bu süre içinde ödenmesi halinde kullanılabilir.

NAP Kırcaali Ofisi Müdürü Elvan Gürkaş, şu ana kadar bölgede şirketler tarafından NAP Kırcaali Ofisine 606 yıllık kurumlar vergisi beyannamesi verildiğini bildirdi. Onlardan 413'ünün veya yüzde 68 oranında internet üzerinden verildiğini belirtti.

Gürkaş, vergilerin her hangi bir banka aracılığıyla veya postadan mektupla veya internet üzerinden de ödenebileceğini kaydetti.

Yıllık kurumlar vergisi beyannamesi verilmediği takdirde şirkete 500 leva miktarında, şirket yöneticisine ise 200 leva ceza kesilecek.

Yıllık kurumlar vergisi beyan formunun doldurulması ve verilmesiyle ilgili daha detaylı bilgi almak için şehir içi arama fiyatında NAP'a it 0700 18 numaralı telefon hattı aranabilir veya NAP Kırcaali Ofisi'nde yerinde de bilgi alınabilir.


DİĞER HABERLER