2021’de Momçilgrad ilçesinin 1061 sakini sosyal hizmetlerden faydalandıPerşembe, 23 Aralık 2021

2021’de Momçilgrad ilçesinin 1061 sakini sosyal hizmetlerden faydalandı

Momçilgrad (Mestanlı) ve diğer yerleşim yerlerinin 1061 sakini, uğurlamakta olduğumuz yıl belediye tarafından uygulanan çeşitli sosyal programlardan yararlandı. Bu tür hizmetlerin verilmesi 170 kişiye istihdam sağladı. Momçilgrad Belediyesi, çeşitli programlar kapsamında en savunmasız sosyal gruplarla çalışmaya devam edecek. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Sosyal Koruma Fonu tarafından finanse edilen 100 kişiye ücretsiz sıcak öğle yemeği verilmesine yönelik kamu mutfağı hizmeti verilmesine ilişkin 2022 yılı sonuna kadar geçerli bir sözleşme imzalandı. Gıda ve / veya Temel Malzeme Desteği Operasyonel Programı kapsamında “Momçilgrad’da Sıcak Öğle Yemeği” projesi finanse edilecek. Proje, ücretsiz yemek verilen 620 ilçe sakinini kapsamaktadır. "Koruyucu Bakım Hizmeti+" projesi kapsamında uzman bir ekip tarafından yaşlı ve engellilere yönelik sosyal ve sağlık hizmetleri verilmeye devam edilecek. İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programınca finanse edilen proje, risk altındaki 84 kişiyi kapsar.

Covid-19 ile ilgili koruyucu bakım hizmeti, devlet tarafından yetkilendirilen faaliyetler olarak finanse edilen tüm sosyal hizmetlerin tüketicilerini ve sosyal hizmet uzmanlarını kapsamaktadır. Belediye sınırları içinde bu tür hizmetler sunan dört kurum bulunmaktadır: Engelli Çocuklar Gündüz Bakımevi, Sosyal Destek Merkezi, Sosyal Rehabilitasyon ve Uyum Merkezi ve Aile Tipi Yerleştirme Merkezi.

Son olarak, engellilerin ihtiyaçlarını karşılayan hizmet, “Kişisel Yardım Mekanizması" kapsamında verilen ve 110 ağır engelli kişiyi kapsayan kişisel yardım hizmetidir.

2022 yılında da 54 engelliye Asistan Destek Hizmeti Programı kapsamında sosyal asistan hizmeti verilmeye devam edilecek.


DİĞER HABERLER