24 Mayıs Ardino'da coşkulu bir programla kutlandıCuma, 24 Mayıs 2024

24 Mayıs Ardino'da coşkulu bir programla kutlandı

Ardino (Eğridere), 24 Mayıs Kiril ve Metodiy Kardeşler, Bulgar alfabesi, eğitim ve kültür ve Slav yazısı gününü büyük bir coşkuyla kutladı. Kasaba çapındaki geleneksel kutlamaya öğrenciler, öğretmenler, eğitimciler, kültür adamları ve vatandaşlar katıldı.

Program, Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban'ın konuşmasıyla başladı. Katılımcıları aydınlık bayram vesilesiyle selamladı ve manevi insanlara saygı ve hürmetlerini ifade etti. Şaban, "İki asırdan fazla bir süredir Kutsal Kiril ve Metodiy Kardeşler Marşının aydınlanmaya, kültüre ve parlak bir geleceğe yönelik güçlü çağrısı memleketin dört bir yanında yankılanıyor. Tüm Bulgaristan vatandaşlarını, ruhlarda güneş gibi parlayan bir ideal olan bilim, eğitim ve kültür idealleri adına birleştiriyor!" dedi. Belediye Başkanı İzzet Şaban, bu bayramın derin hümanist içeriği, manevi zenginliği ve yükselişi ile dünyada benzersiz olduğunu vurguladı.

Başkan Şaban, "Bu gün, Slav alfabesinin kurucularının yanı sıra, tüm çağdaş eğitim ve kültür figürlerine, ana okuluna derin saygı ve minnetle eğiliyoruz.

Ardino Belediyesi'ndeki eğitim ve kültür çalışanları bu bayramı her zaman elde edilen sonuçların haklı gururuyla karşılıyor.

Bu bağlamda, belediye okullarının müdür ve öğretmenlerine, okul dışı eğitim kurumlarının temsilcilerine, tüm öğrenci ve velilerine, toplum aktivistlerine, 24 Mayıs - Kutsal Kiril ve Metodiy Kardeşler Günü'nü, Bulgar alfabesini, eğitim ve kültürünü, bu bayramın hepimizi birleştirmesi, bizi her zaman gurur ve özgüvenle doldurması dileğiyle yürekten kutluyorum!" dedi.

Belediye okullarında, anaokullarında ve Belediye Çocuk Kompleksinde çalışan öğretmenleri ve pedagoji uzmanlarını mesleki faaliyetlerinde elde ettikleri iyi sonuçlar için ödüllendirdi.

Kutlama, şehir merkezindeki açık sahnede düzenlenen coşkulu bir konser programıyla devam etti. Belediye Başkanı İzet Şaban, Milletvekili Pavlin Krıstev, Ardino Belediyesi eski Başkanı Resmi Murad, Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcıları Nasko Kiçukov ve Necmi Mümünhocov, Sekreter Kemal Aliyev, Okul ve anaokullarının müdürleri, öğretmenler, öğrenciler, yüzlerce Ardino sakini ve misafir, "Vasil Levski" Ortaokulu, Merkez Eğitim ve Kültür Merkezi, "Rodopska İskra" Halk Toplum Merkezi ve "Slıntse" ve "Breziçka" anaokullarından Ardinolu yeteneklerin gösterilerini alkışladılar.

Şehir genelinde düzenlenen 24 Mayıs kutlamalarına "Slaveyçe" çocuk vokal grubu, "Harmonica" kuarteti, Çocuk Tiyatrosu ve Kültür Merkezi'nden Damla Yordanova yönetimindeki "Svetulki" çocuk tiyatro okulu, "Rodopska İskra" toplum merkezinden Svetlana Karamfilova yönetimindeki "İskritsa" dans grubu, "Slıntse" ve "Breziçka" anaokullarından çocuklar katıldı. Şenlik konseri "V. Levski "den Viktoria Karamfilova'nın performansıyla sona erdi.

Güner Şükrü


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER