24 Mayıs Kırcaali’de coşkuyla kutlandıCuma, 24 Mayıs 2024

24 Mayıs Kırcaali’de coşkuyla kutlandı

Bugün Kırcaali’de saat tam 10.30'da Kültür Evi'nden Hristo Botev Okulu'nun bando takımının seslendirdiği Bulgar eğitim ve kültürü ile Kiril ve Metodiy kardeşlerin kutsal marşının melodisi eşliğinde Yabancı Diller Lisesi'nin Birinci Öğrenci Muhafız Takımı ve Otets Paisiy Okulu'nun ponpon kızlarının önderliğinde Kırcaali Belediyesi'nin eğitim kurumları ve toplum merkezlerinin temsilci gruplarının tören geçidi başladı.

Kortejin başında Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün yer aldı. Konvoy yürüyüş boyunca ilerledi.  Şehir Parkı'ndaki Kurtarıcılar Anıtı'na ulaştı ve burada 24 Mayıs - Kutsal Kiril ve Metodiy Kardeşler Günü, Bulgar alfabesi, eğitim ve kültür ve Slav yazısına adanmış kutlamalar başladı.

Törene katılanlar arasında Bölge Valisi Nikola Çanev, Belediye Başkanı Erol Mümün ve yardımcıları Veselina Tihomirova, Tuncay Şükrü ve Bayram Bayram, Belediye Meclis Başkanı Muharrem Muharrem, Kırcaali Bölge Eğitim Dairesi Başkanı Angelina Kostova, kilise papazı Peder Petır Garena ve Bölge Müftüsü Basri Eminefendi yer aldılar. 

"Otets Paisiy" okulunun küçük ve büyük ponpon kızlarının güzel dansından sonra Bulgaristan Cumhuriyeti marşı çalındı ve "Obedinenie 1913" Halk toplum merkezinin  Bayanlar Korosu "Nezabravki", Kutsal Kiril ve Metodiy Kardeşler marşını seslendirdi.

Ardından kutlamanın ev sahibi, selamlama konuşması için sözü Kırcaali Belediye Başkanı Erol Mümün'e verdi.

Belediye Başkanı Erol Mümün konuşmasında, "24 Mayıs Bulgarlaristan vatandaşlarını birleştiren tek bayramdır. Tam 173 yıldır kutladığımız bir bayram! Kutsal Kiril ve Metodiy kardeşlerin eserlerini koruyarak ve muhafaza ederek Bulgaristan sadece Slav halklarının değil, tüm insanlığın minnettarlığını ve saygısını kazanmıştır. Bulgar Edebiyatı Patriği İvan Vazov'un "Ve biz dünyaya bir şey verdik, tüm Slavların okuması için bir kitap" sözleri bize her zaman ulusal gurur için bir nedenimiz olacağını hatırlatıyor" dedi.

Bugün dünya üzerinde farklı ülkelerden 200 milyondan fazla insanın Kiril alfabesiyle yazdığını hatırlatan Mümün, bu alfabeyi dünyaya kazandırdığımız ve yüzyıllar boyunca koruduğumuz için gurur duymamız gerektiğini söyledi.

Başkan Mümün, "İşte bu nedenle - 24 Mayıs Ulusal Özgüven Günüdür. Parlak çocukluk anılarının, gerçek ve hakiki heyecanın günü. Bir hayranlık günü, geçmişteki büyüklükleri hatırlama ve daha parlak bir gelecek, daha iyi bir dünya ve halkımız için daha iyi bir yaşam umudu!" dedi.

Belediye Başkanı'nın sözleriyle, 24 Mayıs sadece ulusal kimliğimizi teyit eden bir bayram değil, aynı zamanda Avrupa ile olan ilişkimizi de gösteren bir bayramdır. Belediye Başkanı konuşmasına "Geleceğimizin bilgide ve hafızada yattığını bize bir kez daha hatırlatıyor" diye ekledi.

Ardından Kırcaali Belediyesi'nden bölgesel, ulusal ve uluslararası forumlarda üstün başarı gösteren öğrenciler ödüllendirildi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER