29. ULUSLARARASI BARIŞ GÜNÜ KUTLANDISalı, 21 Eylül 2010

29. ULUSLARARASI BARIŞ GÜNÜ KUTLANDIBelediye Başkanı Hasan Azis kutlamaya hediye ile katıldı. Kırcaali İline bağlı Şiroko pole (Sürmenler) köyü havzası içerisinde bulunan Ulusal Öğrenci Askeri Eğitim ve Araştırma Kurtarma Merkezinde 21 Eylül Dünya Barış Günü kutlandı. Saat 11.00'da başlayan törene Başkan Azis'in yanı sıra Belediye Sekreteri Sezgin Bekir, Bölge Tarih Müzesi Müdürü Petko Petkov, Yedek Askeri Subaylar ve Çavuşlar İl Teşkilatı Başkanı Emekli Albay Naço Kovaçev ve üyeleri, emekli askerler (veteran), 2. Dünya Savaşına katılan askerlerin yakınları ve misafirler katıldılar. 2. Dünya Savaşında Doğu Rodoplardan hayatlarını kaybedenler adına yapılan anıt çeşmesine çiçek sunulup saygı duruşuna geçilmeden evvel Başkan Azis'in merkeze hediye ettiği askeri top tanıtıldı. BS - 3 100 mm tanksavar toptan Bulgaristan genelinde 8 adet var. Güney Bulgaristan'da eşi olmayan ve eskiden kara kuvvetlerine ait olan bu top Veliko Tırnovo (Tırnova) kentindeki "İvaylo" askeri fabrikadan getirildi.

Müze Müdürü Petkov Uluslararası Barış Günü hakkında kısa bir bildiri okurken, Emekli Albay Kovaçev de askeri top hakkında taktik ve teknik bilgiler sundu. Konuşmasında Başkan Azis şunları söyledi: "Bu etkinlikle Uluslararası Barış Günü kutlamalarını başlatıyoruz. Bildiğiniz gibi 29 yıldan beri dünya genelinde yapılan kutlamalar Birleşmiş Milletler binasında 1 dakikalık saygı duruşu ile başlayacak. Ardından yine aynı binada bulunan çan çalacak. Japon çocukları tarafından toplanan maden paralar ile yapılan çan, vurularak dünya genelindeki insanların barıştan yanı oldukları isteğini dünyaya duyuracak. Belediyenin bu girişimi ile herkese dünya genelindeki silahların asıl yeri sonsuza dek birer eser olarak müzede olduğunu göstermek istedik. Küreselleşen bir dünyada, artan sorunlara ve teröre karşı çözüm yolunun silahla değil hoşgörü, anlayış ve diplomasiden geçtiğine inanıyoruz. Dünya barışına bir katkı, bir simge olarak da gördüğünüz bu topu bir müze eseri olarak bu merkeze hediye ediyoruz. Bunun yanında savaşlarda hayatlarını kaybeden kişileri saygıyla anmak, savaşın bir insan kıyımı olduğunu ve barışın barışçıl yollardan sağlanması gerektiğini hatırlamak için böyle bir simgesel girişimde bulunduk".

Konuşmalar ardından belediye adına Başkan Azis, Merkezin sorumlusu Emekli Yüzbaşı Minço Gumarov'a askeri top teslim protokolünü sundu. Ardından topun namlusuna çiçek geçirildi ve Petko Slaveykov Ortaokulu öğrencileri barışa yönelik şiirler okudular ve hep bir ağızdan, "Biz barış istiyoruz!" diye dünyaya mesaj gönderdiler. Öğrencilerin okudukları barış şiirleri alanında, yere granit taşlarından "MİR" (Barış) yazılıydı ve de üzerine çiçekler geçirilmiş eski askeri miğfer vardı.

2. Dünya Savaşında Doğu Rodoplardan hayatlarını kaybedenler adına yapılan anıt çeşmesine çiçek sunuldu ve saygı duruşunda bulunuldu. Çeşmede adları bulunan 96 kişiden yarısı Türk.

Merkezden ayrılmadan önce ev sahipleri misafirlere, askerler tarafından en çok tüketilen ve sevilen kuru fasulye, turşu ve hoşaf ikram ettiler.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER