3 KÖYDE OKULLAR KAPANDIPazartesi, 31 Mayıs 2010

3 KÖYDE OKULLAR KAPANDIBelediye Meclisi oturumunda en zor kararlardan biri alındı, 3 okul daha 1 Eylül 2010 tarihinden itibaren varlığını koruyamayacak. 1996 yılında Kırcaali ilçesinde 54 okul varken 2010 yılında bu rakam 25 düşmüştür. Son yıllarda görülen öğrenci azalması devam etmektedir. 2004 - 2005 öğretim yılında 8360 öğrenci 19 ilk ve ortaokulu, 5 lise ve 1 yabancı diller lisesinde eğitim görürken 2009 - 2010 öğretim yılında bu rakam 7 229 gerilemiştir. Öğrencilere daha kaliteli eğitim verebilmek ve Milli Eğitim, Gençlik ve Bilim Bakanlığının 29 Aralık 2009 tarihli Genelge No 7'de belirtildiği sınıf kişi sayısı gereğince böyle bir karar alınmıştır.

Konevo köyünde ilk ve ortaokulu eğitimi veren Geo Milev Okulu kapatılıyor ve oradaki öğrenciler, kitap fonu ve tüm arşiv, Miladinovo köyünde ilk ve ortaokulu eğitimi veren Hristo Botev Okuluna aktarılıyor.

Makedontsi köyünde ilk ve ortaokulu eğitimi veren Nikola Y. Vaptsarov Okulu kapatılıyor ve oradaki öğrenciler, kitap fonu ve tüm arşiv, Gluhar köyünde ilk ve ortaokulu eğitimi veren Sv. Sv. Kiril ve Metodious Okuluna aktarılıyor.

Zvinitsa köyü köyünde ilk ve ortaokulu eğitimi veren Vasil Levski Okulu kapatılıyor ve oradaki öğrenciler, kitap fonu ve tüm arşiv, Most köyünde ilk ve ortaokulu eğitimi veren Hristo Smirnenski Okuluna aktarılıyor.

Aynı oturumda koruma altında olan okullar da belirlendi. Köyün ilçe merkezine uzak olması, engebeli arazide bulunması ve okul olmayan çevre köylerden oradaki okullara öğrencilerin gelmesinden, ilk ve ortaokulu eğitimi veren Nenkovo köyü İvan Vazov, Boyno köyü Hristo Botev ve Kostino köyü İvan Vazov okulları koruma altına alınmışlardır.

Doğan bu değişikliklerden dolayı, kapatılan okullardaki öğrencilerin yeni oklularla taşınması için gerekli öğrenci taşıma servisleri ayarlanmıştır.


DİĞER HABERLER