31 Temmuz'da Hotaşlı köyünde geleneksel mevlit yapılacakPerşembe, 28 Temmuz 2011

31 Temmuz'da Hotaşlı köyünde geleneksel mevlit yapılacak Ardino'nun (Eğridere) Rusalsko (Hotaşlı) köyünün muhtarı İsmet Mustafa, 31 Temmuz 2011 tarihinde Hotaşlı yakınında bulunan Yayla adlı yerde geleneksel mevlit yapılacağını bildirdi. Etkinlik, yerel muhtarlığın ve Cami Encümenliğinin maddi yardımıyla meydana getiriliyor. Gelenek geçen asrın ilk yarısından beri bu günlere dek korunmaktadır.
Saat 10.00'da başlayacak olan sağlık ve bereket mevlidini Eğridere bölgesinden imamlar okuyacaklar. İsmet Mustafa, mevlide gelen herkesi ağırlamak için yerli aşçıların 14 kazan pilav hazırlayacaklarını belirtti. 1000'den fazla misafir gelmesi beklendiği anlaşıldı.
Geleneksel mevlit ve şenlik esnasında at yarışları, serbest güreş oyunları ve çocuk ve delikanlılar için maraton koşusu düzenlenecek. Yarışmalarda birinci olanlara yerel "Prosveta" Halk Toplum Merkezi tarafından sağlanan para ödülleri verilecek.
Mevlit ve şenlikte misafir olarak Resmi Murat ve Hotaşlı'da dünyaya gelen Amerika Birleşik Devletleri antropoloji bilim adamı Prof. Ali Eminov hazır bulunacaklar.


DİĞER HABERLER