5 Temmuz'un Boyko Borisov'suz bir gün olması isteniliyorSalı, 28 Haziran 2011

5 Temmuz'un Boyko Borisov'suz bir gün olması isteniliyorFacebook internet sosyal ağda kurulan "Boyko Borisov'suz Bir Gün" adlı grubun girişimcileri 5 Temmuz'un Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov'suz bir gün olarak ilan edilmesini istiyorlar.
Birkaç gün içerisinde bu girişim Facebook'ta yaklaşık 9000 destekçi topladı.
Grubun yöneticileri, "5 Temmuz'da, son Parlamento seçimleri gününde, 24 saat için Başbakan'ın ismi anılmasın. O yaz gününde Borisov, önemli bir şey başarsa veya pot kırmış da olsa, biz yerimizde oturalım (gölgede oturalım, biramızı veya kokteylimizi içmeye devam edelim) ve bari bir gün hükümeti ve özellikle Başbakanı tartışmayalım" diye basına ve Bulgaristan toplumuna çağrıda bulunuyorlar. Girişimcilerin şakalı mesajında daha, "Bulgaristan basını hiç olmazsa, bir günlüğüne "İyi akşamlar, Enver Hoca!" eski Arnavutluk modelini bırakıp, bira ve hamsi balığının fiyatı, deniz tatil yerlerindeki sarhoş Britanyalılar, A grubundaki oyuncu transfer hikâyeleri, Lady Gaga ve Milko Kalayciev'in yeni hitleri ve Preslava'nın göğüs ölçüleri gibi daha önemli konular üzere dikkat çeksinler" diye yazıyor.

Grubun kurucuları, girişimin basının herhangi bir sebep olmadan Başbakan'ı diğer siyaset adamlarından önde tutmak çabasına karşı bir tür protesto şekli olduğunu açıklıyorlar. Onlar, bu durumu Rusya Federasyonu Başbakanı Vladimir Putin'e benzer tutarak, hükümetin her başarısının Boyko Borisov'a yazılmasını, onun yaptığı her açılışla ilgili röportaj sunulmasına karşı çıkıyorlar. Girişimciler, basın alanında bir siyaset adamına gerektiğinden fazla yer verilirse, bunun toplumda otokrasi hissi yarattığını vurguluyorlar.

Boyko Borisov'un kendisi fakat hazırlanan girişimden hiç de o kadar memnun görünmüyor. Başbakan'a internette yürütülen "Boyko Borisov'suz bir gün" girişimini destekleyip, desteklemeyeceği sorulduğunda, gözle görülür öfkeyle, böyle bir girişimden haberi olmadığını söyledi.DİĞER HABERLER