9. Balkan Türk Folklor Festivalinin Ardino gösterilerine büyük ilgiÇarşamba, 29 Temmuz 2015

9. Balkan Türk Folklor Festivalinin Ardino gösterilerine büyük ilgi9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali kapsamında Ardino'da (Eğridere) Türkiye, Romanya ve Yunanistan'dan folklor gruplarının katılımıyla konser programı sunuldu. Kasabadaki Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi önünde gerçekleştirilen etkinlik, çok sayıdaki Ardino sakinlerini ve misafirleri bir araya topladı. Konserde Ardino Belediye Başkanı Resmi Murat ve Meclis Başkanı Sezgin Bayram da hazır bulundular.

Program, Romanya'dan Mecidiye "Karasu" Tatar Türkleri Folklor Grubu'nun gösterisiyle başladı. Kuzey komşumuzdan amatör sanatçılar muhteşem dans gösterileriyle Ardinolulardan bol bol alkış aldılar. Grubun yönetmeni Elis Menaci, bu festivalde üçüncü kez yer aldıklarını belirtti. Menaci, "Balkan ülkelerinin folklor zenginliğini tanıma fırsatımız olduğu için mutluyuz. Gelecek festivalde tekrar buluşmayı umuyorum" dedi.

Gümülcine Türk Gençler Birliği Folklor Ekibi'nin genç dansçıları da muhteşem gösterisiyle büyük beğeni topladılar. Ekibin yönetmeni Erkan Demiroğulları, "İkinci kez buraya geliyoruz. Çok güzel bir girişim. Folklor insanları kaynaştırıyor. Bu festivalin dokuzuncu kez gerçekleşmesini mümkün kılan herkese teşekkür ederim" dedi.

Konser, Bursa Hamzabey Muradiye Rumeli Derneği Folklor Ekibi'nin muhteşem danslarıyla son buldu. Özellikle sema dansı büyük ilgi gördü.

Ardino Belediye Başkanı, üç folklor ekibinin yönetmenlerine Şeytan Köprüsü'nün plastik heykelini sundu.

Etkinlik, Kırcaali Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği ve Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği tarafından ildeki yedi belediyenin mali desteği ile organize edildi.

Festival çerçevesinde Kırcaali ilindedki tüm belediye merkezlerinde gösteriler yapılmaktadır.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER