9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali’nin muhteşem gala konseriPerşembe, 30 Temmuz 2015

9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali’nin muhteşem gala konseri 9. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali dün akşam Kırcaali merkez parkında düzenlenen gala konserle sona erdi. Yaklaşık 5 bin kişinin yoğun ilgi gösterdiği gala konserde Bulgaristan, Yunanistan, Türkiye, Romanya ve Makedonya'dan katılan folklor ekipleri yörelerine has halkoyunları sundular, seyircilerin gönlünü fethettiler.

Gala konsere Türkiye Cumhuriyeti Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İmren Kaygısız, HÖH Kırcaali Milletvekili Şabanali Ahmet, Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis, Ardino (Eğridere), Momçilgrad (Mestanlı), Cebel (Şeyh Cuma), Krumovgrad (Koşukavak), Çernooçene (Yeni Pazar) ve Kirkovo (Kızılağaç) Belediye Başkanları Resmi Murat, Akif Akif, Bahri Ömer, Sebihan Mehmet, Aydın Osman ve Sali Ramadan, Kırcaali Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova, Kırcaali Bölge Müftüsü Beyhan Mehmet, Kırcaali ilinden Meclis Başkanları ve Meclis Üyeleri, yurt içinden ve yurt dışından sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri hazır bulundular.

Festival Organizasyon Komitesi adına Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Azis selamlama konuşması yaptı. Belediye Başkanı, festivalin organizatörlerine, katılımcılarına ve üç günlük program süresince yoğun ilgi gösteren vatandaşlara teşekkür etti. Katılımcı gruplara üç gündür muhteşem evsahipliği yapan yedi belediye başkanına da teşekkürlerini sundu. Müh. Azis, "Kırcaali, Balkanların hoşgörü başkenti olduğunu gösterdi. Kırcaali, barış ve huzur içinde yaşamak istersek, birbirimizi tanımamızın, ötekinin kültür, gelenek ve göreneklerini tanımamızın en önemli koşul olduğunu gösterdi. Kırcaaliler olarak bizim için, hoşgörünün, insanlığın ve insanca davranmanın gerçek yüzünü göstermek en önemli şey. Bugün burada aynı sahnede Balkan ülkelerinin kültürleri ve geleneklerinin buluşmasından daha güzel ne olabilir. Balkanların başka bir yüzü de var. Balkanların etnik azınlıkların çatışmalarından dolayı gözyaşları içinde, keder kaplı olan bu yüzünü biz tanımak istemiyoruz, unutmak istiyoruz. Bunun burada da olmaması için bizler bu Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali'ni gerçekleştiriyoruz. Bu festival hoşgörüye karşı yapılan her şeye bir cevaptır. Biz bu festivalle insanların nasıl yaşamaları gerektiğini göstermek istiyoruz, Balkanlarda hoşgörü anlayışımızı ifade etmek istiyoruz. Çünkü çeşitliliğin içinde etnik ve dini mensubiyet fark etmeksizin Balkanlar'da yaşayan herkes kendi kültürüne, gelenek ve göreneklerine saygı gösterildiğini görürse, Avrupa daha güçlü, daha zengin olacaktır. Balkan Türk Folklor ve Şiir Festivali, sadece izlediğimiz dans ve müzik değil, çok ciddi bir şey. Bu festival etnik azınlıkların dilini, dinini, kültürünü koruma ve yaşatma hakkına daha çok saygı gösterilmesi gerektiği mesajını vermektedir. Bu festival bizim kardeşlik, anlaşma ve Balkan insanının karakterinin bir ifadesidir. Balkan insanı, her zaman barış ve huzur içinde yaşanmasını ister" diye konuştu. Konuşmasının sonunda din ve etnik mensubiyet fark etmeksizin festivale gelen tüm Kırcaalilere hoşgörü mesajlarının verilmesini sağladıkları için teşekkür etti.

İlk önce sahneye Kırcaali Türk Folklor Ekibi çıktı ve muhteşem Zeybek ve Rumeli danslarıyla konukları ve Kırcaalileri selamladı. Ardından Makedonya'dan Valandovo şehrinden katılan Bahar Kültür Gençlik Sanat Derneği Türk Folklor Ekibi sahne aldı. Ardından yine Makedonya'nın Valandovo şehrinden katılan Gotse Delçev Folklor Grubu sahneye çıktı. Konser, sırasıyla Yunanistan'dan katılan Gümülcine Türk Gençler Birliği Folklor Ekibi, Romanya'dan Mecidiye "Karasu" Tatar Türkleri Folklor Grubu ve Bursa Hamzabey Muradiye Rumeli Derneği Folklor Ekibinin gösterileriyle devam etti. Tüm folklor grupları izleyicilerin büyük beğenisini topladı, amatör folklor sanatçıları bol bol takdir ve alkış aldı.

Gösterilerinden hemen sonra folklor grupların yönetmen ve yöneticilerine sırasıyla Belediye Başkanı Hasan Azis, HÖH Milletvekili Şabanali Ahmet, Kırcaali Türk Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Müzekki Ahmet, Kırcaali Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği Başkanı Seyhan Mehmet ve Filibe Başkonsolosluğu Muavin Konsolos İmren Kaygısız tarafından birer plaket ve katılım belgesi sunuldu. Folklor grupların yönetmen ve yöneticileri festivalin organizatörlerine teşekkür ederek, yerel folklor gruplarını da kendi şehirlerine davet ettiler.

Kısa bir aradan sonra gala konser, ünlü akordeon ustası Neşko Neşev ve ünlü Türk keman ustası Nedim Nalbantoğlu ve solistleri Rositsa Deleva'nın müzik gösterisiyle devam etti.

İki yılda bir düzenlenen festival Kırcaali Ömer Lütfi Türk Kültür Derneği, Türk Kültür ve Sanat Derneği /TÜRKSAD/, Kırcaali, Momçilgrad (Mestanlı), Ardino (Eğridere), Cebel (Şeyh Cuma), Krumovgrad (Koşukavak), Kirkovo (Kızılağaç) ve Çernooçene (Yeni Pazar) belediyeleri tarafından desteklenmektedir. Üç gün süren festival kapsamında katılan gruplar, Kırcaali ilinin yedi ilçesinde dokuz konser programı sundular. Konserler yaklaşık 10 bin kişi tarafından izlendi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER