94 yaşındaki Reşide nine: Sağlık için herkese ev yapımı yoğurt tüketmesini tavsiye ederimPerşembe, 21 Ekim 2021

94 yaşındaki Reşide nine: Sağlık için herkese ev yapımı yoğurt tüketmesini tavsiye ederim

Ardino’nun (Eğridere) Mleçino (Sütkesiği) köyünden 94 yaşındaki Reşide Durmuş, “Hayatım boyunca en çok ev yapımı yoğurt ve tereyağı ile bahçemde yetiştirdiğim meyve ve sebzeler tükettim. Sağlık için herkese özelikle ev yapımı yoğurt tüketmesini tavsiye ederim” diyor. Onunla sıcak ve güneşli bir ekim gününde Karabaş Mahallesi’ndeki evinin bahçesinde karşılaştık.

Reşide nine, “Hayatım boyunca tütün çalıştım. Sabahın erken saatlerinden öğlene kadar tarlalarda çalıştık. Birkaç saat dinlenip tekrar tarlaya giderdik. Bu, her yıl ilkbaharın başından sonbaharın sonlarına kadar tekrarlanırdı. Hayatımda hiç yazın tatile gitmedim. Denize hiç gitmedim. Oysa bunu o kadar çok hayal ettim!” diye anlatıyor. Dürüst ve azimle çalışarak çocuklarını büyütüp okuttuğu için şimdi mutlu olduğunu söylüyor. Şimdi ona kızı Ümmü bakıyor. Yaz aylarında ise Türkiye'de yaşayan ve çalışan oğulları ve kızları onu ziyaret ediyor. Reşide nine, “Torunlarım özellikle kış aylarında onlarla birlikte Türkiye'ye gitmemi istiyorlar. Bu teklifi reddediyorum, çünkü burada Rodoplar’da dünyaya göz açtım. Bütün hayatım bu mahallede geçti. Burası yeşil, temiz, ferah, sakin ve çok güzel!” diyor.

Reşide Durmuş, 6 Nisan 1927'de Bogatino (Çorbacılar) köyünde dünyaya geldi. 2014 yılında hayata gözlerini yuman Karabaş Mahallesi’nden Bayram Ali ile evlendi. İkisi, yedi çocuk yetiştirdiler. Bugün Reşide nine, 30 torun ve torun çocuğu sahibi.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER