AB, akıllı elektrik sayaçları ve şebekeleri için Bulgaristan’a 196 milyon Avro hibe ediyorPerşembe, 08 Haziran 2023

AB, akıllı elektrik sayaçları ve şebekeleri için Bulgaristan’a 196 milyon Avro hibe ediyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, elektrik şebekesini modernize etmeye yönelik dört projenin uygulanması için Bulgaristan'a 196 milyon Avro hibe edeceğini duyurdu.

Projeler, akıllı sayaçlardan gelen verilerin kullanılabilmesi için enerji şirketlerinin dağıtım şebekelerini modernize etmek için yapması gereken yatırımları destekleme, son müşterilere akıllı sayaçlar dağıtarak akıllı enerji altyapısının geliştirilmesi ile ilgilidir. Projelerden biri, Güneydoğu Bulgaristan'daki enerji dağıtım ağının modernizasyonu ve geliştirilmesine yöneliktir.

Para, AB Modernizasyon Fonu kapsamında çevreyi kirletenlerin Emisyon Ticaret Programınca sera gazı emisyon kotaları satın aldıkları fonlardan sağlanır.

Avrupa Komisyonu’nun bir sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, “Bu yatırım, kirliliğe bir fiyat biçmenin, AB vatandaşları ve işletmeleri için temiz ve uygun fiyatlı enerjiye yeniden yatırım yapmak üzere nasıl gelir sağlanabileceğini gösteriyor” diye kaydetti.

Temiz enerjiye geçiş ve karbondan arındırmaya yönelik yatırımlarının desteklenmesi için finansman başvurusunda bulunabilen 10 düşük gelirli Doğu ve Orta Avrupa ülkesi, AB Modernizasyon Fonu'na erişime sahiptir.

Toplam yedi ülke, bu yılki finansman penceresinde 31 projeye 2,4 milyar avro bölüştürüyor. Paranın 2,1 milyarı Romanya ve Çek Cumhuriyeti'ne gidiyor. Prag, kamu binalarının enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik yatırım projelerini savundu, Romanya'da fonlar, kömür enerjisinin yerini alacak gaz sistemleri ve yenilenebilir enerji üretimine gidecek.


DİĞER HABERLER