AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Kırcaali'deCuma, 29 Haziran 2012

AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış Kırcaali'deAB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, amaçlarının sadece Bulgaristan'a değil bütün AB ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarının vizesiz gidebilmesini sağlamak olduğunu söyleyerek, "AB nezdindeki bumücadelemizde en büyük desteği de yine Bulgaristan'dan alıyoruz" diye konuştu.

Bağış, Bulgaristan ziyareti çerçevesinde Sofya'daki temaslarının ardından Kırcaali'ye geçerek çeşitli görüşmeler yaptı.

İlk olarak Kırcaali Valisi İvanka Taushanova ile bir araya gelen Bağış, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kırcaali'de bulunmaktan büyük heyecan duyduğunu kaydetti.

Bulgaristan'ın Türkiye'nin hem dostu hem komşusu hem de müttefiki olduğunu belirten Bağış, iki ülke arasındaki ticaretin her geçen gün arttığını, iki ülke arasındaki dostluğun nişanesi olarak kabul edilen Kırcaali'nin de bundan payını alması gerektiğini bildirdi.

Bağış, son bir hafta içinde yapılan anlaşmaların Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu doğalgazın birçoğunun Türkiye-Bulgaristan sınırına geleceği güvencesi verdiğine dikkati çekerek, bunun da Kırcaali bölgesinin kalkınmasına çok önemli katkılarda bulunacağını kaydetti.

Bakan Bağış, Türkiye'nin Bulgaristan'dan son zamanlarda canlı hayvan ithaline başladığını belirterek, bunun da Kırcaali'nin Türkiye ile ticaretini artırmasına çok katkıda bulunduğunu bildirdi. Bağış, önümüzdeki dönemde Trük yatırımcılarının Kırcaali'nin çalışkan ve dürüst insanlarının emeklerinden yararlanarak imkanlar yaratacağına inandığını ifade etti.

AB müzakere sürecinde Kırcaali insanlarının Türkiye'yi desteklediğini söyleyerek bunun için teşekkür eden Bağış, Türk vatandaşlarının vize sorunu ile ilgili soruya karşılık şunları kaydetti:
"Bizim amacımız ve bütün çabalarımız sadece Bulgaristan'a değil bütün AB ülkelerine Türkiye Cumhuriyeti'nin bütün vatandaşlarının vizesiz gidebilmesini sağlamak. AB nezdindeki bu mücadelemizde en büyük desteği de yine Bulgaristan'dan alıyoruz."

Vali Tauşanova da Bakan Bağış'ı görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, görüşmede geleceğe dönük ortak projeler ve yatırımlar konusunda görüş alış verişinde bulunduklarını söyledi.

Bakan Bağış, daha sonra da Kırcaali Belediye Başkanı Hasan Aziz'i makamında ziyaret ederek, bir süre görüştü. Bağış, bu görüşmesinin ardından da Kırcaali Müftüsü Beyhan Mehmet ile bir araya geldi. Müftülük binasının önünde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'lı pankart açan gençlerle fotoğraf çektiren Bağış ve Müftü Mehmet, daha sonra birlikte Kırcaali Camisi'nde Cuma namazını kıldılar.

Bağış, namazın andından da Müftülük binasının yan tarafındaki semt pazarına geçerek, soydaşlarla sohbet etti, dertlerini dinledi. Bağış, burada yaptığı kısa açıklamada, soydaşlarla böyle rahat bir ortamda bir araya gelebilmenin mutluluğunu yaşadığını söyleyerek, "Eskiden Balkanlardan gelen soğuk hava dalgası gibi, soğuk mesajlar gelirdi" diye konuştu.

Kırcaali'deki soydaşların artık AB vatandaşı olduklarını hatırlatan Bağış, soydaşların Türkiye'nin AB yolundaki en büyük destekçileri olduğunu bildirdi.

Bağış, semt pazarı ziyaretinden sonra da Aziz Yuan Predteca Kilisesi'ne giderek, kilisenin papazı ile bir süre sohbet etti ve kilise hakkında bilgi aldı.

Bağış burada dinde hoşgörünün önemine dikkati çekerek "Senin dinin sana benim dinim bana" diye konuştu.

Kırcaali'deki Kültür evinde soydaşlarla bir araya gelen Bağış, yıllarca meteoroloji haberlerinde Balkanlar'dan gelen soğuk hava dalgasından söz edildiğini söyleyerek, "Geçmişte biz Balkanlar'dan soğuk hava dalgasıyla birlikte soğuk haberler de alıyorduk. Balkanlar'dan gelen soğuk haberler nedeniyle, soğuk hava dalgaları umurumuzda bile olmuyordu. Ama hamdolsun artık Balkanlar'daki kardeşlerimizle hasret giderdiğimiz, o sıcaklığı yeniden tesis ettiğimiz bir süreci yaşıyoruz" dedi.

Bakan Bağış, eşi Beyhan Bağış'ın ailesinin bu topraklardan geldiğini belirterek, "Ben size bugün sadece Türkiye Cumhuriyeti'nin bir Bakanı olarak değil, aynı zamanda enişteniz olarak da hitap ediyorum. Çünkü benim eşimin ailesi de bu topraklardan Bursa'ya göç eden akrabalarınızdan" dedi.

Türk soydaşların, Bulgaristan'ın sadık vatandaşları olduğunu, bu toplumun Bulgaristan'ın kalkınmasına ve demokratik gelişimine önemli katkılar yaptığını kaydeden Bağış, "Bu ülkede yaşayan soydaşlarımızın, vatandaşlıkla bağlı oldukları ülkeye sadakatlerini sürdürürken, kendi etnik, kültürel ve dini değerlerine sahip çıkmaları ve bu değerleri korumaları demokrasinin değerleriyle de örtüşen bir gerekliliktir, zorunluluktur.

Elbette yaşadığınız ülkenin dilini öğreneceksiniz. Elbette yaşadığınız, vatandaşı olduğunuz ülkenin geleceği için çalışacaksınız. Ancak buna paralel olarak, dilinize, dini değerlerinize, kültürel değerlerinize, geleneklerinize sahip çıkacak, bunu yeni nesillere aktaracaksınız. Bu çağdaş demokrasinin de bir gereğidir" dedi.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER