ABD yönetiminden, internette kişisel verilerin toplanılmasına karşı öneriSalı, 24 Temmuz 2012

ABD yönetiminden, internette kişisel verilerin toplanılmasına karşı öneri Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Cumhurbaşkanı Barak Obama ve ekibi, internet tüketicilerinin kişisel verileri üzerinde daha fazla kontrole sahip olma hakkı veren bir öneride bulundu.

Reuters Haber Ajansına göre, eğer bu öneri kabul edilirse, web siteleri, ziyaretçilerin istediği takdirde onlarla ilgili bilgilerin korunmaması ve takip edilmesine karşı bir seçenek oluşturmak zorunda kalacaklar.

Bu öneri Google ve Facebook gibi sosyal paylaşım siteleri tarafından olumlu karşılanmıyor, çünkü onların elde ettiği kazançlar buna bağlıdır.

Kişisel verileri koruma teşkilatları da kendi tarafından bu önlemi desteklediğini ilan ettiler.
Sivil toplum kuruluşu (STK) olan Center For Digital Democracy İcra Müdürü Jeffrey Chester, "On-line (çevrimiçi) olarak internette daha çok vakit geçiren vatandaşların veri profilleme ve ayak izlerinin azaltılmasını istiyoruz" diyor.

Bu konuda Beyaz Saray ile internet devleri arasında müzakerelerin artık birkaç aydır başarısız sürmeye devam ediyor. Şu ana kadar bu hususta uzlaşmaya varılmadığı gibi pozisyon açısından her hangi bir yakınlaşma olmamıştır.

Google ve Facebook şirketlerinin korkuları, bu tür bir önlemin alınmasıyla reklam gelirlerini oldukça etkileyip, düşüş olacağıdır. İki kuruluş da gelirlerinin büyük bir bölümünü online reklamlar sayesinde elde ediyorlar, onlar ise tüketiciye ait bilgi toplanmasına göre seçiliyor.

Reuters'ten, "Bu yılın sonuna kadar bir uzlaşmaya varılmazsa, denetleyici ve düzenleyici kurumlar ve ABD Kongresi muhtemelen internette kişisel verilen korunması zorunluluğu veren yasal değişiklikler yapılması için girişimde bulunacaklar" diye kaydetmişler.

Direct Marketing Association Başkan Yardımcısı Linda Uuley, "Kişisel veriler ortadan kaldırılırsa, İnternet öldürülecektir. Bu kadar basit her şey" diyor. Uuley, "Kişisel verilerin toplanılması birçok şirketlerin gelirlerinin ana kaynağıdır. Bunun sayesinde internette bu kadar çok ücretsiz hizmet ve içerik bulunuyor" diye belirtiyor.

Buna karşılık Consumer Watchdog STK Müdürü John Simpson, "Müşteriler üzerinde casusluk yapmadan ibaret bir çalışma modeli varsa, bunu anladıklarında büyük tepki olacaktır" diye cevap veriyor.


DİĞER HABERLER