AB'den Rusya yaptırımlarından zarar gören tarım üreticilerine ek yardımSalı, 30 Eylül 2014

AB'den Rusya yaptırımlarından zarar gören tarım üreticilerine ek yardımAvrupa Komisyonu'nun Rusya'nın yaptırımlarından zarar gören tarım üreticilerine destek ödenmesi için ek olarak 165 milyon avro tahsis edeceği bildirildi. Yeni destekleme programı, pazardaki çabuk bozulan meyve ve sebzelere yönelik acil önlemler içerir ve pazardaki fazlalıkların alınması hedefleniyor.

AK tarafından yapılan açıklamada, ilk defa desteklenen üreticiler arasında portakal, mandalina ve klemantin üreticilerinin de bulunduğun altı çizilmektedir.

Elma, armut, havuç, salatalık, biber, domates, kivi, erik ve sofra üzümü üreticilerine de destek ödenecek. Açıklamada bu destekten yararlanacak olan üretimin toplam hacmi 400.000 tondan fazla olduğu belirtiliyor.

AK bundan önce şeftali ve nektarin üreticilerini desteklemek için 33 milyon avro, çabuk bozulan meyve ve sebze üreticileri için de 125 milyon avro ayırdı.

7 Ağustos 2014 tarihinde Rusya bir yıl için Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Avrupa Birliği, Avustralya, Kanada ve Norveç'ten meyve, sebze, et, balık, süt ve süt ürünleri ithal edilmesini yasakladı.


DİĞER HABERLER