AB’nin ikinci denetimi de Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen’e hazır olduğunu gösterdiÇarşamba, 23 Kasım 2022

AB’nin ikinci denetimi de Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen’e hazır olduğunu gösterdi

Bugün (23 Kasım) Avrupa Birliği (AB) Konseyi tarafından yayımlanan Avrupa Komisyonu’nun değerlendirme raporunda AB tarafından ilave olarak yapılan denetim çalışmasının da Bulgaristan ve Romanya'nın Schengen mevzuatının tam olarak uygulanması için gerekli şartları yerine getirmeye devam ettiğini doğruladığı belirtildi.

Geçen hafta ekim ayındaki ilk denetimde tatmin edici bir şekilde yanıtlanmayan ek soruları açıklığa kavuşturmak için Bulgaristan ve Romanya'da bir ay içinde ikinci bir denetim yapıldığı ortaya çıktı. İçişlerinden Sorumlu AB Komiseri Ylva Johansson özellikle vize konusuna ve kişisel verilerin korunmasına işaret etti.

BTA’nın bildirdiğine göre, AB ülkelerinden ve Avrupa Komisyonu'ndan uzmanlar tarafından yapılan ikinci inceleme sırasında Bulgaristan ve Romanya'daki tesisler ile her iki ülkenin İstanbul'daki konsoloslukları ziyaret edildi.

Rapora göre, bu ikinci denetim de bir öncekinin sonuçlarını doğruladı: Bulgaristan ve Romanya Schengen bölgesinde seyahat kurallarının tam olarak uygulanması için gerekli koşulları yerine getirmeye devam ediyor.

Ekim ayında Sofya ve Bükreş, Avrupa Komisyonu'nun ayrıntılı bir şekilde analiz ettikten sonra 2011'de teknik kriterleri karşıladıklarını açıklamış olmasına rağmen AB temsilcilerini üyelik şartlarının yerine getirilip getirilmediğini yerinde görmeye davet etti.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas'ın Avrupa Parlamentosu'nda söylediği gibi geçen ay yapılan denetim ülkeler açısından başarılıydı.

8 Aralık'ta AB içişleri bakanları büyük olasılıkla Schengen'in Yılbaşı’ndan itibaren genişletilmesini onaylayacak. Schengen Bölgesi’ne katılmaya aday ülkeler Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan’dır. Olumlu bir karar için oybirliği gereklidir. Son haftalarda Hollanda, İsveç ve Avusturya öneriyi desteklemeyebilecekleri konusunda uyardı.


DİĞER HABERLER