Adatepe'den altın elde edilmesi tartışması sürüyor



Pazartesi, 24 Eylül 2012

Adatepe'den altın elde edilmesi tartışması sürüyorKrumovgrad (Koşukavak) dolayındaki Adatepe'den altın elde edilmesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Dün Belediye Başkanı Sebihan Mehmet, bir yandan bunu destekleyen ve diğer yandan da karşı çıkanların düzenlediği mitinglerin sona erdirilmesine ilişkin karar çıkarttı.

Maden ocağının işletilmesine karşı çıkan Jivot za Krumovgrad Derneği (Koşukavaklılara Yaşam Hakkı) ve birkaç çevre örgütleri altın edilmesinin durdurulması için Strazburg'daki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurmak istiyorlar.

Za (Evet) Girişim Komitesini destekleyenler ise zıt fikirde bulunuyorlar. Onlar altın elde edilmesinde kullanılan teknolojinin gerek insan hayatı, gerekse doğa için tamamen tehlikesiz olduğunu savunuyor. Yatırımı destekleyen insanlar, bununla kentin görünümünün değişmesini, ekonominin canlanmasını, yeni iş yerlerin açılmasını ve gelirlerin artmasını bekliyorlar.

Önceden yapılan değerlendirmelere göre Krumovgrad dolayında onlarca milyar tutarında yaklaşık 20 ton altın bulunuyor. Madeni işletecek olan şirket altın elde etmek için yaklaşık 100 milyon dolar yatırım yapmayı düşünüyor. Çelopeç kasabasinda bulunan maden ocağını işleten Kanadalı Dundee Precious Metal kuruluşu, Adatepe'den altın elde etmek için Çevre ve Su Bakanlığı tarafından olumlu cevap aldı.


DİĞER HABERLER