Ahmet Doğan: "Bulgaristan için 20 yılın en büyük sermayesi etnik barıştır"Cumartesi, 21 Mayıs 2011

Ahmet Doğan: Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) lideri Ahmed Doğan dün Sofya Camii önünde meydana gelen olayları 'çirkin ve çok büyük bir tehlike arz eden gelişmeler' olarak nitelendirdi. Razgrad şehrinde Bektaşi dedesi Demir Baba Tekkesi'nde yapılan anma törenlerinde konuşan Doğan, dünkü saldırının başkent ulusal çapta ve Avrupa'da meydana getirebileceği korkunç sonuçtan çekindiğini ifade etti.

Ahmed Doğan, "Bulgaristan için 20 yılın en büyük sermayesi etnik barıştır. Bu demokrasi süreci ve güvenliğimizin ülkedeki bir temel taşıdır. Bir partinin bu barışı dinamitlemesi, sadece ulusal güvenliği değil, Bulgaristan vatandaşı herkesin güvenliğini tehlike altına atmak demektir." ifadesini kullandı. Doğan yerli ilgili kurumların yanında, NATO, Avrupa Konseyi ve Avrupa Parlamentosu'nun provokasyona ciddi bir şekilde eğilmesi gerektiğini vurguladı.

Nefret ve saldırganlığının sadece nefret ve saldırganlık doğurduğunu kaydeden HÖH Başkanı, bunun ateşi körüklemekten çok daha öte bir şey olduğunu savundu.

Bu arada Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov, olayla ilgili olarak Ulusal Güvenlik Danışma Kurulu'nu toplayabileceğini söyledi. Pırvanov, İçişleri Bakanlığı'nın elindeki istihbaratın, ülkede etnik ve dini gerginliğin tırmandığını göstermesi durumunda kurulu toplantıya çağırmaktan çekinmeyeceğini söyledi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı, bu tür olaylara ilgisiz kaldıkları takdirde işlerin daha da kötüleşeceğini dile getirdi.


DİĞER HABERLER