AJAN BAKAN İSTİFA ETTİPazar, 19 Aralık 2010

AJAN BAKAN İSTİFA ETTİBulgaristan'da 1989 yılında çöken Komünist rejiminin kurduğu siyasi polisin lehine ajanlık yaptığı bildirilen Devlet Bakanı Bojidar Dimitrov'un görevinden istifa ettiği açıklandı. Bu arada Bulgaristan'da ajan olduğu açıklanan ve dünyanın çeşitli ülkelerinde görevli büyükelçilerin de geri çekilmesi düşünülüyor.
Başbakan Boyko Borisov, gazetecilere yaptığı açıklamada, "yakın bir dost ve saygın bir tarihçi" olarak nitelendirdiği Dimitrov'un istifasını "üzüntü ile kabul ettiğini" bildirdi.

Dimitrov'un hükümetteki emeğine büyük saygı duyduğunu belirten Borisov, "GERB partimizin daha önce beyan ettiği dürüstlük prensiplerine sadık olduğumuzu göstermek için bu istifayı, derin üzüntü ile de olsa kabul ettim" diye konuştu.

DİMİTROV

Ülke dışında yaşayan Bulgarlardan sorumlu Devlet Bakanı olan Dimitrov, bugüne dek yaptığı çeşitli aşırı söylemlerinden dolayı defalarca Başbakan Borisov tarafından uyarılmıştı. Daha göreve başlarken ajan olduğu açıklanan Dimitrov, yaptığı ilk basın açıklamaların birinde, Türkiye'den 1913 yılı sonrası göç eden Bulgarlar adına 20 milyar dolar para tazminatı talep edilmesi önerisini gündeme getirmişti.
Dimitrov, Bulgar hükümetine danışmadan gündeme getirdiği tazminat talibini, Bulgaristan'ın, Türkiye'nin AB üyeliğine vereceği destek için de şart olarak öne sürmüş, ancak bu girişimi nedeniyle de Başbakan Borisov tarafından uyarılmıştı.

Başka bir açıklamasında Dimitrovgrad kenti halkına yönelik hakaret içerikli ifadeler kullanan Dimitrov, son olarak da ülkenin tarihi kültürel mirasıyla ilgili bir radyo programında, doğrudan Bulgaristan halkına yönelik hakaret dolu sözler dile getirmişti.

Dimitrov, istifa etmeden önce katıldığı bir TV programında ise, "Ajanlık sicilimde ahlaki suç sayılabilecek hiç bir şey yoktur" dedi.

Bu arada, Dimitrov gibi eski siyasi polis servisinin (DS) ajanı olan İçişleri Bakan Yardımcısı Pavlin Dimitrov'un da yarın görevinden istifa edeceğini duyuran Borisov, Pavlin Dimitrov'un istifasını yarın İçişleri Bakanı Tzvetan Tzvetanov'a vereceğini söyledi.

AJANLAR SKANDALI SÜRÜYOR

Bu arada Başbakan Borisov, Bojider Dimitrov ve Pavlin Dimitrov'un istifalarına neden olan ve ülkede bir haftadır süren 'ajan diplomatlar skandalı' ile ilgili olarak söz konusu diplomatların geri çağrılması konusunda geri adım atmayacaklarını bildirdi.

Borisov, 'ajan bakanlar'ın istifalarını kabul ederken, hükümetin yarınki oturumunda eski ajan oldukları bildirilen 33 büyükelçinin geri çekilmesi için Cumhurbaşkanı Georgi Pırvanov'a resmi bir talepte bulunulacağını bildirdi.

Başbakan Borisov, çoğu komşu ülkelerde ve AB üyesi 27 ülkenin 13'ündeki büyükelçilerin eski komünist ajanı oldukları için bir an önce geri çekilmesi konusunda Pırvanov'dan anlayış beklediğini bildirmişti.
Kendisi de 'Gotze' kod adıyla geçmişte siyasi komünist polisin lehine ajanlık ve paralı muhbirlik yapan Cumhurbaşkanı Pırvanov ise, "sözkonusu büyükelçilerin, iyi birer profesyonel olduklarını" söyleyerek, geri çekilmelerine karşı çıkmıştı.


DİĞER HABERLER