AK, 14 yıl sonra petrol motorlu araçların yasaklanmasını öneriyorPerşembe, 15 Temmuz 2021

AK, 14 yıl sonra petrol motorlu araçların yasaklanmasını öneriyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu tarafından kapsamlı Avrupa Yeşil Anlaşması uygulama planının bir parçası olarak 14 yıl sonra petrol motorlu araçların yasaklanması önerildi.

Avrupa Komisyonu, enerji, ulaştırma ve vergi politikalarında değişiklikler yapılması için bir dizi teklif ortaya koydu. Torba teklif, otomobil üretimi ve havacılık gibi bir dizi kilit sektörü daha yeşil hale getirmeyi amaçlıyor. Nihai hedef, atmosfere salınan zararlı emisyonları büyük ölçüde azaltmaktır.

Tedbirler yürürlüğe girerse ısınma maliyetleri ve uçak bileti fiyatları yükselecek. Geleneksel otomobil satış yasağının 2035'ten itibaren uygulanması öngörülüyor.

AK Başkanı Ursula von der Leyen, “En başından beri uzun vadeli hedefimiz, Avrupa'yı dünyanın ilk iklim nötr kıtası yapmaktı ve öyle olmaya devam ediyor. Amacımız ayrıca buna nasıl ulaşılacağına dair bir strateji geliştirmektir. Bu yola başladığımızda herkes aynı fikirde değildi ve hararetli tartışmalar yaşandı. Ama bugüne kadar çok yol kat ettik. Artık hepimiz tek bir hedef peşinde olduğumuz hissini paylaşıyoruz. Hangi yöne yürümemiz ve ne yapılması gerektiğini biliyoruz” diye belirtti.


DİĞER HABERLER