Al Kaya mevlidine 300 kişi katıldıPazartesi, 25 Haziran 2012

Al Kaya mevlidine 300 kişi katıldı Ardino'nun /Eğridere/ Çervena Skala /Al Kaya/ köyünde yapılan sağlık ve bereket mevlidine yerli halktan başka, Bogatino /Çorbacılar/, Mleçino /Sütkesiği/, Hromitsa /Topallar/ ve Türkiye'de yaşayan vatandaşlarımızdan 300'den fazla kişiyi bir araya topladı. Dinî merasimde kutsal Kuran-ı Kerim kitabından ayetler okundu, yağmur duası da yapıldı.

Mevlit, yerel ahali ve Türkiye göçmenlerinin maddî desteğiyle organize edildi.
Yerli aşçı ustası Emin Hoca'nın hazırladığı dana etli 7 kazan pilavdan mevlide gelen herkese ikram edildi. Kurbanlık hayvan Türkiye'de yaşayan Selim Uğurlu tarafından sağlanmıştır. O, 1989 yılında Bursa'ya göç etmiş ve mevlidin sponsorlarından biridir. SayınUğurlu, "Burada dünyaya geldik ve her zaman mevlit yapmak için mali destek sağlamaya hazırız. Burada bu kadar çok insanı bir arada görünce, kendimi mutlu hissediyorum" diye paylaştı.

Mevlidin Organizasyon Komitesi Başkanı Hikmet Ali, "Böyle bir dinî girişimde ilk defa bulunuluyor. Bunun ileride bir gelenek haline gelmesini umuyoruz ve bu güzel Rodop köyüyle bağlı çok sayıda insanı bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Yapılan bağışlardan 3 500 levadan fazla para topladık" dedi.

1989 yılında Türkiye'ye zorunlu göç eden vatandaşlardan bir grup, Al Kaya 2012 yazılı özel hazırlanmış şapkalar dağıttılar. Şapkaların köyde damat olan iş adamı Ervan Hüseyin tarafından sağlandıkları belli oldu.

Mevlitte bulunan Niyazi Alkaya 1972 yılında Al Kaya köyünden İstanbul'a göç etmiştir. "Burada mevlit yapılacağının sosyal ağı Facebook'ta öğrendim. 40 yıl sonra Trabzon şehrinden olan eşim Meral ile birlikte ilk defa doğup büyüdüğüm köye geliyorum. Mevlit çok güzel bir gelenektir. Çok resim çektim, mevlidi kamera ile kaydettim, Türkiye'ye varınca tanıdıklarıma göstereceğim" diye paylaştı.

Mevlitte hazır bulunan Ardino /Eğridere/ Belediye Başkanı Resmi Murat, Belediye Başkan Yardımcısı İzzet Şaban ve Ardino Belediye Meclis Kurulu Başkanı Sezgin Bayram organizatörleri ve iştirak edenleri şereflendirdiler.Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER