Aleksandır Tomov’a 9 yıl hapis cezası verildiPerşembe, 27 Ocak 2011

Aleksandır Tomov’a 9 yıl hapis cezası verildiCSKA Sofya futbol kulübünün eski başkanı ve Kremikovtsi demir-çelik fabrikasının eski müdürü, politikacı Aleksandar Tomov, yargılandığı yolsuzluk davasında 9 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Sofya Şehir Mahkemesi, Kremikovtsi'nin kasasından 15 milyon avroyu zimmetine geçirdiğine hükmettiği Tomov'a, 9 yıl ağır hapis cezası verdi. Mahkeme, zimmet olayına aracılık yapan İvan İvanov adlı kişiyi de 9 yıl hapse mahkum etti.

Mahkeme ayrıca, Tomov'a siyasi yasak getirdi. Karara göre, Tomov siyasetle uğraşamayacak ve milletvekili adayı olamayacak.

Aleksandar Tomov, yaptığı açıklamada, kararın siyasi olduğunu ileri sürerek, "Siyasi rakiplerim beni sindirmeye çalışıyorlar. Karara itiraz hakkımızı kullanacağız" dedi.

Bulgaristan'da 1989'da çöken komünizm rejiminin son başbakanı Georgi Atanasov'un siyasi danışmanı ve özel kalem müdürü olan Tomov, daha sonra Komünist Parti'den ayrılarak, Avrupa Solu adlı bir parti kurdu. Tomov halen Avrupa Solu'nun genel başkanlığı görevini yürütüyor.


DİĞER HABERLER