Almanya, İngiltere, Türkiye ve Hollanda'dan Kırcaali'yeÇarşamba, 15 Mayıs 2024

Almanya, İngiltere, Türkiye ve Hollanda'dan Kırcaali'ye

"Çok Kültürlü Şehir" girişimi, 14 Mayıs'ta fotoğraflar, röportajlar ve yazarların eserleri aracılığıyla, sosyal yaşamlarında sanata her zaman yer veren bir Kırcaali ailesinin 1927'den günümüze uzanan hikayesini sundu.

"Bu Kırcaali ailesinde kişiden kişiye geçen yeteneklerimizin ipliği nerede başlıyor?" diye soruyor aile hafızasının adımlarını birlikte izlediğimiz Nigar Bilgin. Varsayıma göre, 1927 yılında Kırcaali'de doğan ve ilk el nakışı ustası olarak bilinen büyükannesi Nuriye Hamdi Mehmedali'nin yeteneği her şeyin merkezinde yer alıyor. O zamanki Medrese'de (bugün Kırcaali Bölge Müzesi) 8. sınıftan mezun olarak zamanına göre eğitimli bir kızdı. Desenlerin tüm detaylarını kendisi çizer, daha sonra el işlemesi yapar ve daha sonra zamanının modası olan bir Singer dikiş makinesi alır ve kendi sanatsal zanaatında başarılı bir şekilde gerçekleştirmek için gerçek bir aile modeli haline gelir. Onun anısına düzenlenen sergide 1930'lu yıllara ait kesilmiş nakışlar, eskizler, fotoğraflar ve eserler yer alıyor.

Nuriye'nin kızı, Nigar'ın annesi, terzilik mesleğini devraldı, yerel bir güzeldi ve şehirde Sanatçı Zeki Mehmedali'nin eşi olarak biliniyor, çeşitli şehir girişimlerine katılan kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçıydı. Oğulları Taner Mehmedali 1974 yılında Kırcaali'de doğdu. Vladimir Dimitrov-Maystora Lisesi'nde sanat sınıfında okudu, ardından İstanbul'a gitti ve Mimar Sinan Üniversitesi'nde Güzel Sanatlar bölümünden mezun oldu. Eşi Neşe Mehmedali de Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi'nden mezun oldu. Aile şu anda İstanbul'da yaşıyor ve çalışıyor. Almanya'nın Dortmund kentinde yaşayan Taner, özel eğitim gereksinimi olan çocuklara çeşitli sanat etkinlikleri aracılığıyla yardımcı olmaktadır. Türkiye ve Almanya'da genel sergilere katılmıştır.

Nigar Bilgin, spor okulundan mezun olduktan sonra Plovdiv P. Hilendarski Üniversitesi'nde "Bulgar Dili ve İngilizce" bölümünü bitirdi.  2014 yılından Mart 2024'e kadar Londra'da yaşadı ve çalıştı, ancak kader onu memleketi Kırcaali'ye geri getirdi ve son zamanlarda Kırcaali Petko R. Slaveykov Lisesi'nde öğretim ekibinin bir üyesi ve İngilizce öğretmeni olarak görev yapıyor. Hayatındaki en yaratıcı konulardan biri şiire olan sevgisidir. Nigyar gençlik yıllarından beri şiir yazıyor, ancak çalışmalarını hiçbir zaman kamuyla paylaşmadı veya yayınlatmadı. El yazısıyla yazdığı şiirler şu anda Krıg Sanat Galerisi'ni süslüyor ve bu onun edebi aşkının ilk sunumu. Şu anda 27 yaşında olan oğlu Edis Bilgin Kırcaali'de doğdu, P. R. Slaveykov Lisesinden'den mezun oldu. Şu anda Lahey Uygulamalı Bilimler Üniversitesi'nde siyaset bilimi ve gazetecilik okuyor. Ailesinin sanata olan sevgisi, resim çizmeye başladığı 4-5 yaşından beri onda kendini göstermiştir ve gençliğinde çoğunlukla İngilizce olmak üzere şiir de yazmıştır. Üniversite görevleri dışında resimle uğraşıyor, karikatürler, baskılar, manga çalışmaları, stilize portreler çiziyor ve animasyon projeleri üzerinde çalışıyor. Sosyal medyada ve Instagram'da binlerce hayranı var. Kırcaali halkı da ilk kez onun eserlerini 17. Çok Kültürlü Şehir Girişimi kapsamında Krıg Sanat Galerisi'nde görecek. Şiirlerinden biri "Hiçbir zaman kutsanmış olduğum için gerçekten 'teşekkür ederim' demedim..." sözleriyle başlıyor.


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER