Almanya'da çalışmak için aşçı, garson ve mutfak işleri yardımcıları aranmaktadırPerşembe, 29 Mart 2012

Almanya'da çalışmak için aşçı, garson ve mutfak işleri yardımcıları aranmaktadırVarna'da düzenlenen Uluslararası Turizm Fuarı sırasında EURES Bulgaristan menajeri Slavka Radeva, gelecek yaz mevsimi için Alman işverenleri aşçı, garson ve mutfak işleri yardımcıları aradıklarını bildirdi.

Turizm Fuarına, merkezi Bon kentinde bulunan Uluslararası Uzman Arabuluculuk Merkezi temsilcileri katıldılar. Almanya tarafından teklif edilen iş yerleri tüm ülke için geçerlidir. Radeva'nın ifadesine göre, iş için müracaat edenlere yaş sınırlaması yok. Adayların uzmanlık alanlarına göre deneyime sahip olmaları koşulu belirlenmiştir. Ayrıca adayların iyi Almanca bilmeleri, garsonların ise mükemmel Almanca konuşmaları şarttır.

Radeva, iş tekliflerin mevsimlik iş için olduğunu, fakat işe alınanların işi beğenilirse, 6 ay sonrasında da işine devam etme şansları olduğunu belirtti. Alman işverenlerinin 1200 ile 1900 avro arası aylık maaş teklif ettikleri açıklandı.

Varna İş Bürosu Müdürü Plamen Naçkov, " Turizm Fuarında Kuzey Karadeniz bölgesinden en büyük işverenler de yer alıyor" dedi. Naçkov'un ifadesine göre her yıl turizm sektörüne 4 bin ile 5 bin kişi işe alınıyor. Borsada en az 700 boş kadro yerlerinin tanıtılması bekleniyor. Turizm branşında ülkede aylık ortalama ücretleri 400-500 leva civarındadır.


DİĞER HABERLER