Altı milletvekili Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu'ndan ayrıldıSalı, 29 Eylül 2020

Altı milletvekili Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu'ndan ayrıldı Bulgaristan İçin Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) İttifakından altı milletvekili, basına yaptığı açıklamada Genel Başkanı Korneliya Ninova'nın izlediği politikaya karşı çıkarak Meclis Grubundan çekileceklerini, beşi ise BSP üyeliğinden istifa edeceklerini duyurdu. Söz konusu milletvekilleri BSP Genel Başkanlığı için mücadele eden Krasimir Yankov ve Valeri Jablyanov ve diğerleri Lalo Kirilov, Dimitır Stoyanov, Georgi Andreev ve Nikolay İvanov.

"Ninova'nın BSP Genel Başkanlığı dönemi sırasında partinin üye sayısı yüzde 30 azaldı" diye kaydeden Yankov ve destekçileri, BSP Genel Başkanlığı seçiminin adil ve dürüst yapılmadığını düşünüyor.

Yankov, istifa nedenlerini şöyle açıkladı: "BSP Genel Başkanlığı ve parti organı seçimlerinin adil ve dürüst yapılmaması böyle bir ortamda ortaklığımızı mantıksız kılıyor".

Milletvekilinin ifadesine göre, parti üyeliğinden istifa etmeleri ve Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu'ndan çekilmelerinden sonra gündemde BSP'nin mali durumuna ilişkin alınmamış rapor ve BSP Genel Başkanlığı seçiminde tüzük kurallarının ihlali ile ilgili birçok şikayet kalacak. Yankov, "Bu durumda tek mantıklı hareket BSP Meclis Grubundan çekilmek" diye vurguladı.

Yankov, partiden istifa edeceğine rağmen sosyalist görüşlü olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Milletvekili, BSP'den istifa eden milletvekillerin, bağımsız milletvekili olarak görev süresini tamamlayacaklarını belirtti.

Eski Meclis Başkan Yardımcısı Jablyanov, "Ninova'nın partisi, ters yönde ilerliyor ve gerçek sosyalistler tarafından tanınmıyor. Sağa kayan BSP bizim için, demokrasi için gerçek tehdit oluşturuyor" dedi.

Jablyanov, "Parti, kimsenin hatırlamak istemediği zamanlara geri dönüyor" dedi ve Yankov gibi sosyalist olmaya devam edeceklerini vurguladı.

Altı milletvekilinin çekilmesi sonucunda Bulgaristan İçin BSP İttifakı Meclis Grubu üye sayısı 73'e düşüyor.


DİĞER HABERLER