Altı ülkeden işadamları, Kırcaali'ye yatırım yapma imkanlarını görüştülerPazartesi, 28 Nisan 2014

Altı ülkeden işadamları, Kırcaali'ye yatırım yapma imkanlarını görüştülerBulgaristan İşverenler ve Sanayiciler Konfederasyonu Kırcaali Şube Başkanı ve Kırcaali Perperikon Turizm Birliği Başkanı Müh. Fahri İdriz, iş forumu düzenledi. Fahri İdriz'in kendi Meatsa otelinde düzenlediği foruma Bulgaristan'dan başka, Türkiye, Yunanistan, Kıbrıs, Romanya ve Almanya'dan yaklaşık 30 işadamı katıldı. Katılımcılar, Kırcaali bölgesinde yatırım ve ticaret imkanlarını görüştüler.

Görüşmede Kırcaali Valisi Biser Nikolov ve Türkiye'nin Filibe Başkonsolosluğu Ticaret Müşaviri Barış Yeniçeri hazır bulundular. İkisi tanıştıktan sonra işbirliği yapma ve Kırcaali iline Türk yatırımcıların celbedilmesi imkanlarını görüştüler.

Kırcaali'de düzenlenen iş forumu, Ankara'da 23 ülkeden 45 işadamının katıldığı iş forumundan sonra gerçekleştirildi. Ankara'daki forumda yer alan Müh. Fahri İdriz, işadamlarının Kırcaali'yi ziyaret etmelerine davet etmişti.

Forumun açılışında Müh. İdriz, "Bundan iki ay önce dostluk ağacı diktik. Bu ağacın dalları Ankara'dan Kırcaali'ye kadar uzandı. Bu dostluğumuzun meyve vermeye başlamasını umuyorum" dedi.

Kırcaali Valisi konuşmasında, "Sayın İdriz, önemli bir girişime adım atmakta ve biz bu girişimin güzel sonuçlar vermesini bekliyoruz" dedi. Belirttiğine göre, birkaç ülkeden işadamların bu foruma katılmaları güzel bir işarettir ve bu burada olumlu iş ve yatırım ortamının var olduğunu göstermektedir.

Bir buçuk yıldır Filibe'de görevde olduğunu belirten Ticaret Müşaviri Barış Yeniçeri, görevinin hem Türk işadamlarının bölgeye yatırım yapmaları için yardımcı olması, hem de aynı zamanda Bulgar işadamlarının da Türkiye'ye yatırım yapmalarına yardımcı olması olduğunu kaydetti.

Sayın Yeniçeri, "Ayrı ortaklar arasında bağlantılar kurulması imkanları aranılıyor. Makas yolunun açılması Yunanistan ile de iş ilişkilerini geliştirme imkanları sunmaktadır" dedi. Filibe Başkonsolosluğun görevinin kapsadığı bölgede 10 bin işçiye sahip 100 Türk şirketi olduğunu belirtti.

Diplomat, "Bu şirketlerin yaptığı yatırımlar 2 milyar doları aşmaktadır. Biz bu durumdan memnun değiliz. Ticaret alışverişini arttırabiliriz" diye altını çizdi.


DİĞER HABERLER