Anadili Günü Kırcaali Belediyesindeki çocukları birleştirdiSalı, 22 Şubat 2011

Anadili Günü Kırcaali Belediyesindeki çocukları birleştirdi Dün Kırcaali Birleşik Çocuk Merkezinde Uluslararası Anadili Günü kutlandı. Kırcaali Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Belediye Başkan Yardımcısı Elisaveta Kehayova iştirak eden öğrencileri selamladı. Kehayova, "Bugün hepimiz çocuklarımıza nasıl dil ve sözler öğretiyoruz, onların nasıl sözler bilmelerini bekliyoruz, dolayısıyla Anadilini diğer yabancı diller önünde nasıl değerlendirmeliyiz, diye düşünelim" dedi.
Kutlamaya katılanlar arasında eğitim ve kültür uzmanları, okul müdürleri ve öğretmenler de vardı. Programda, Boyno, Perperek, Most, Çiflik, Şiroko pole, Gluhar, Rani list, Stremtsi, Ençets köyleri okullarından öğrenciler yer aldı. Kırcaaliyi temsilen Anadili Gününe "P. K. Yavorov", "Sv. Sv. Kiril ve Metodiy" " İlköğretim Okulları ve "Y. Yovkov " , "Vl. Dimitrov Maystora " Liselerinden öğrenciler katıldılar. Çocuklar Türkçe bilgilerini sanatın her dalında edindikleri yetenekleriyle gösterdiler. Kendi kaleme aldıkları eserleri tanıtma fırsatı buldular. Bol bol Anadili Türkçeye adanmış şiirler söylediler. Bunların yanı sıra anne, öğretmen, dostluk ve doğa harikalarını yansıtan şiirler okumakla Türkçenin güzelliğini ve ahengini ispatladılar.
Gluhar öğrencilerinin mani söyleyip, Nasreddin Hoca piyesini canlandırmaları, Rani listlilerin ise dil bilmenin önemini anlatan fıkrayı gözler önüne sergilemeleri büyük beğeni kazandı. Rani list çocukları ayrıca yaz tatilini köyde geçiren çocuklar için şarkı söylediler. Stremtsi'nin genç yetenekleri şiir okuyup, barışı, dostluğu anlatan şarkı söylediler. Şiroko polenin genç kızları Türk ve Bulgar halk dansları temsil ettiler. Aynı köyden Hatice İbram "Aman" şarkısını okudu. Kırcaali Peyo Yavorov Okulunun güzel Roman kız ve delikanlıları ilginç halk, modern ve köçek danslarıyla alkış tufanına tutuldular. İki gencin, İsmail YK'nın çok duygusal "Kanka" parçasını okumaları seyircileri ayağa kaldırdı. Aynı okuldan Sunay'ın muhteşem "Zeybek" dansı gençleri coşturdu. "Yordan Yovkov" öğrencileri Anadili dersinde öğrendikleri şiirli büyük bir zevkle okudular. Entçetsli öğrenciler kendi şiirlerini okuyup, "Gel yanıma, gir koluma" şarkısını söylediler. Türk halk kadın giysileriyle dikkati çektiler. Kırcaali "Kiril ve Metodiy" okulundan çocuklar ise Anadilleri Bulgarca'da yazdıkları, kendilerine ödül kazandıran eserleri sundular, Rusça ve Türkçe de şiirler seslendiler. Çocuklar temsiline ünlü İvan Vazov'un "Rodna reç" şiiriyle son verdiler. "Vl. D. Maystora" öğrencileri ses yeteneği gösterdiler. Aynı okuldan Cansu'nun Türkçe ve Bulgarca sunduğu parçalar seyircileri büyüledi.
Etkinliğin sonunda Elisaveta Kehayova, Kırcaali Belediyesinin her okula hazırladığı şahadetname, ansiklopedi, satranç ve federbal oyunlarını sundu.


DİĞER HABERLER