ANAYASA MAHKEMESİ TÜRKİYE'DE KULLANILAN OYLARDAN 18 BİN 358'İNİ İPTAL ETTİÇarşamba, 17 Şubat 2010

ANAYASA MAHKEMESİ TÜRKİYE'DE KULLANILAN OYLARDAN 18 BİN 358'İNİ İPTAL ETTİBulgaristan Anayasa Mahkemesi, 7 Temmuz 2009 tarihinde yapılan parlamento seçiminde Türkiye'de kullanılan oylardan 18 bin 358'inin iptal edilmesine karar verdi.

Anayasa mahkemesi, Türkiye'de oy kullanımı sırasında usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle Düzen, Meşruiyet ve Güvenlik Partisi (RZS) tarafından açılan davayla ilgili kararını bugün açıkladı.

Karara göre Türkiye'de 23 seçim merkezinde kullanılan toplam 93 bin oydan usulsüz olduğu tespit edilen 18 bin 358'i geçersiz sayılacak.

Bu durumda Üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi'nin parlamentoda 38 olan milletvekili sayısı 37'ye düştü.

Karar sonucu Bulgaristan'ın Dobriç kentinden seçilen Ruşen Mehmed Riza adlı milletvekilinin görevine son verildi.

Anayasa mahkemesinin kararıyla ayrıca iki milletvekili daha parlamentoya veda edecek. Karara göre Mavi Koalisyon'dan Mariana Darakçieva ve davayı açan RZS'den partinin başkan yardımcısı Atanas Semov'un milletvekilleri sona erecek.

Yeni düzenleme kapsamında Mavi Koalisyon ve RZS'nin ayrılan milletvekillerinin koltuklarına, yine bu partilerden başka milletvekillerinin geleceği bildirildi.

Mahkeme kararı sonucu 240 üyeli parlamentoda HÖH bir milletvekili kaybederken, en geniş grubu olan iktidardaki GERB (arma) partisinin milletvekili sayısı 116'dan 117'ye yükselecek.

Anayasa mahkemesi söz konusu davayla ilgili kararını daha önce, gelecek hafta açıklayacağını bildirmişti.


DİĞER HABERLER