Anket: Kırcaali şehrinin köylerden ayrı yeni bir belediye olmasını destekliyor musunuz?Çarşamba, 30 Eylül 2015

Anket: Kırcaali şehrinin köylerden ayrı yeni bir belediye olmasını destekliyor musunuz?Bulgaristan Sosyalist Partisi'nin (BSP) Kırcaali şehrinin köylerden ayrı bir belediye oluşturmasına ilişkin referandum teklifi Temmuz ayında Kırcaali Belediye Meclisi'nde çoğunluğa sahip Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Meclis Üyelerinin oylarıyla reddedildi. Eylül ayı başında BSP, referandum yapılması için gerekli imzaları toplamak için imza kampanyası başlattı. Bununla ilgili hazırladığımız anketi dikkatinize sunuyoruz.

Kırcaali'nin Ayrovo (Rammiş) köyünden 33 yaşındaki İlknur Ali, Kırcaali Üreticiler Pazarı'nda tezgah sahibi.

"Kimin fazladan parası varsa, Kırcaali şehrini köylerden ayrı bir belediyeye ayırsın. O zaman çok sayıda yeni memuru görevlendirmek, belgeleri yenilemek, adres kayıtlarını yenilemek zorunda kalacağını da düşünsün. Böyle gereksiz harcamalar yapılacağına, örneğin benim yaşadığım Ayrovo köyünde atıksu kanalizasyonu projesi gerçekleştirilsin. Belki de bunu teklif edenler, yerel seçimleri HÖH'ün kazanmaması için gelecek Belediye Başkanlığı, köy muhtarları ve Meclis Üyeliği seçimlerine kadar Kırcaali'nin ayrı bir belediye olmasını istiyorlar".

Kırcaali'nin Skalna Glava (Kayabaşı) köyünden 55 yaşındaki İsmet Ali, minibüs sürücüsü.

"Biz Kırcaali şehrinin köylerden ayrı yeni bir belediye olmasına karşıyız. Kırcaali İlçesi bölünmesin. Buraya kadar beraberdik, bundan sonra da her şey beraber olsun. Çünkü BSP'nin istediği olursa etnik köken ayrımı yapılmış olacak. BSP'liler şehri köylerden ayırarak, Kırcaali Belediye Başkanlığı'nın ardından tekrar Türk kökenli Belediye Başkanı Adayı Hasan Azis'in değil de, Bulgar kökenli birinin Kırcaali Belediye Başkanı olmasını istiyorlar. Halk kimi seçerse o Belediye Başkanı olur. Türk mü, Bulgar mı, bizim için fark etmez, hepsi birdir. Ama kimin Belediye Başkanı olacağına ancak seçmenler karar verir".

Kırcaali'den 52 yaşındaki Şevki Ali, Avusturya'da inşaat sektöründe çalışıyor. "Kimse böyle bir şeye razı gelmez. Onların maksatları Türkleri ayırmak ve yerel seçimleri Türk kökenli adayların kazanamaması. Fakat Türkler buna izin vermeyecek. Benim bildiğim, ne olursa olsun, Türk olan Türkün gene Türkleri desteklemesi lazım. Kırcaali şehri köylerden ayrı bir belediye olursa Türkler parçalanmış olacak. Onların maksattı da bu zaten. Kırcaali'yi karıştırmak istiyorlar".

Ardino'nun Yabılkovets (Elmalı) köyünden 80 yaşındaki Ramadan Bekir - emekli. "Kırcaali'nin adı da zaten burasının Türk yurdu olduğunu gösteriyor. Kırcaali şehrinin köylerden ayrı bir belediye olmaması lazım. Neden ayıracaklar, Bulgarlarla Türkleri mi ayıracaklar? Daha doğrusu BSP'lilerin niyeti DPS/HÖH'ün yerel seçimleri kazanmasını engellemek, DPS'yi batırmak. Mesela, şimdi her bir köye bir muhtar seçilecek. Bununla HÖH'ün gücünün azaltılması ve yok edilmesi hedefleniyor. Kırcaali İlçesinde bütün Türklerin Kırcaali şehrinin aynı bir belediye olmasına karşı çıkmaları lazım. Burası Türklerin de şehri ve öyle kalmalı".

İsmini vermek istemeyen Kırcaali Merkez Camii cemaatinden biri, "Sadece böyle bir şeyi kabul etmediğimi söylemek istiyorum. Böyle bir şeyi mantıklı görmüyorum. Ya şehirden köyler ayrılır mı? Çok mantıksız geliyor" dedi.

Kökeni Kırcaali'nin Rani List (Işıklar) köyünden 26 yaşındaki çifte vatandaş Mustafa Işık, Kocaeli İlinin Gebze Şekerpınar Mahallesi'nde ikamet ediyor. Şu anda Sakarya Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde yüksek lisans yapıyor ve "Bulgaristan'da 1945-90 Yılları Arasındaki Komünist Partinin Asimilasyon Politikası ve Göç" konulu tez hazırlıyor.

"Türkiye'de daha çok bütünleşme vardır. Mesela, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, en ufak mahallesi, en ücra köşedeki ufak köyünü bile ilçeye, tüm ilçeler de merkeze bağlı. Bence burada mantalite şu olmalı: tek bir merkezden en ücra köşedeki yere hizmet gitmeli, yani Büyükşehir mantığı olmalı. Türkiye'deki Büyükşehir mantığını savunuyorum ben. Yani kopmamalı, tek bir beyinden, tek bir akıldan yönetilmeli. Yani bence yanlış bir mantık. Bulgaristan'da zaten Türklerin yönetiminde il olarak bir tane şehir var. Bunun da elimizden gitmesini istemiyoruz. Sembolik de olsa, Kırcaali'nin elimizde kalmasından yanayım. Belli ve açık zaten Bulgaristan'da HÖH'ün elinde il olarak bir tane var. Bunu da parçalayıp, böyle Türklerin oyunu dağıtmak maksadıyla yapıldığı çok açık, net belli oluyor".

Kırcaali'den 75 yaşındaki Mehmet Reşat Mert-emekli.

"Asla böyle bir şeyi desteklemiyoruz. Çünkü biz burada kimi kimden ayırıyoruz. Onu anlayalım, parçala yut siyaseti mi var? Açık havada yıldırım düşmüş gibi geldi bu söz bana. Nasıl olur böyle birşey, parçala, böl siyasetinin ta kendisi bu? Yani BSP, parçala, böl, yut siyaseti yapmak istiyor. O zaman Belediye Başkanları da ayrı olacak. O zaman bu mahalleyi (pazar bölgesini gösteriyor), komşuları da ayıralım! Kimi kimden böleceğiz. Burada ezelden beri yaşayan millet var. Türkü, Yahudisi, Ermenisi, Bulgarı, Roman'ı hepsi kardeşimiz. Biz burada ayrı gayrı bilmezdik. Neden bizi ayırmaya azmediyorlar, bunun için neden bu kadar gayret ediyorlar? Bununla neyi hedefliyorlar, onu söylesinler! Hiçbir zaman Kırcaali şehrinin köylerden ayrılmak isteneceği aklımın ucundan bile geçmedi. Ayırma olmayacak, birleşme olacak. Avrupa birleşiyor, biz niye birleşmiyoruz? Zaten birleşiğiz, niye ayırmak istiyorlar? Şimdiki sosyalistler sosyalist değil. Sosyalist benim. Benim ecdadım sosyalist. Sosyalistleri arıyorum ama sosyalist adı altında yapılan faşist hareketleri tasvip etmiyorum. Bu yapılan faşizane bir politikadır. Gerekeni yapılacaktır. Biz demokratik bir ülkedeyiz. Referandum yapılacak. Gençlerimizin çoğu Batı Avrupa ülkelerinde çalışıyorlar. Referandum yapılsa bile sağlıklı bir referandum olmayacak. Halkın iradesi sayılmaz. Çünkü işi olduya bittiye getirmek istiyorlar".


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER