AP Milletvekili Necmi Ali: "Eski borçların azaltılması yönünde çalışmalıyız "Perşembe, 26 Kasım 2015

AP Milletvekili Necmi Ali: Avrupa Birliği'nin Mali Çerçevesinin kabulüne ilişkin tartışmalar sırasında Avrupa Birliği Parlamentosu Avrupa Liberal ve Demokratlar İttifakı (ALDE) Grubu Üyesi Milletvekili Necmi Ali, "Eski borçların azaltılması yönünde çalışmalıyız " diye kesin görüş ifade etti. Gelecek yıla ilişkin AB Bütçesi, istihdam, üretim, girişimcilik olan temel öncelikler doğrultusunda hazırlanmıştır.

Necmi Ali, ödemeler için bütçe kredilerinin maliyeti yaklaşık 143, 9 milyar avro iken, maliyeti 155 milyar avroya ulaşan mali yükümlülükler için bütçe kredileri ile ilgili de yorum yaptı. AP Milletvekili, "Bu göstergeler, Parlamento'nun bütçe ile ilgili beyan ettiği pozisyonuna tam uymuyor. Buna rağmen doğru yönde bir adım atmış bulunuyoruz, çünkü Avrupa Konseyi tarafından yapılan bazı kısıtlamaların kaldırılmasını başardık. Avrupa Komisyonu tarafından önerilen bütçeye kıyasla siyasi önceliklerin uygulanmasıyla bütçede iyileştirmeler yapıldı" diye belirtti.

Ali'nin ifadelerine göre bütçe kredilerinin arttırılması ve Esneklik Enstrümanı çerçevesinde 1,5 milyar avro tutarında bir kaynağın seferber edilmesiyle göç, insani yardım, bilimsel araştırmalar ve yeniliklere ilişkin Horizon 2020 Programı, küçük ve orta ölçekli işletmeler ve eğitim, öğretim, gençlik ve spora ilişkin Erasmus+ Programı için daha fazla kaynak sağlanacak. Bulgaristan AP Milletvekili, "Gençlik istihdamına ilişkin girişim gelişmeye devam edecek, çünkü yüksek derecede bir siyasi önceliktir. Eski borçlara ilişkin geç kalınmış ödemelerin azaltılması ve gelecek Çok Yıllı Mali Çerçevenin orta vadeli gözden geçirilmesi yönünde sıkı çalışmalar yürütmeliyiz. Sonuçlara dayanan bütçenin tam olarak uygulanması tartışmaları, üye ülkelerde programların sübjektif mali kısıtlamaların önlenmesi ile bağlantılı olmalıdır" diye sözlerine ekledi.


DİĞER HABERLER