ARDA NEHRİ'NDEKİ BARAJLAR DUBALI KAYIK İLE TEMİZLENECEKCumartesi, 26 Eylül 2009

ARDA NEHRİ'NDEKİ BARAJLAR DUBALI KAYIK İLE TEMİZLENECEK Dün / 25.09.2009/ "İklimde Küresel Değişimler ve Su Kaynaklarına Etkisi" Uluslar Arası Konferans dahilinde dubalı kayık prototipi tanıtıldı. Bu kayık "DI Logic" A.Ş. sahiplerinden Dimitır Sülükçiev tarafından tanıtıldı. Sayın Sülükçiev, Kırcaali Belediye Başkanı ve Kırcaali "Hr. Botev" YDL gençleriyle görüşmelerinden sonra, meslektaşı İvan Kutelov ile birlikte gelecekte gerçekleştirilebilecek modeli kendi imkanlarıyla tasarladıklarını bildirdi. Hazırlık döneminde İspanya, İngiltere ve ABD gibi ülkelerin deneyiminden yararlanılmıştır.
Bu tesisat alüminyumdan yapılmış, ön tarafında çöpleri yöneten hidrolik asansör bulunan dubalı kayıktır. Güverte dışı motor ile hareket ettirilecek. Çöpler asansörlerle çıkartılıp kayığın arka kısmında depolanacak. Çalışmalarda, birisi hidrolik asansörleri denetleyecek iki kişi gerekiyor. Kayık dolunca çöpler kıyıya indirilmesi gerekiyor.
Kayığın uzunluğu 7.5, genişliği 5.45 metredir, hacmi 5 tondur. Hız sınırı 19 düğümdür. Projeyi hazırlayanlara göre gerçekleştirilmesi için 75 000-100 000 Avro gerekecek. Çöp temizleyen dubalı kayık konferansa katılanlar arasında büyük ilgi uyandırdı.
Kırcaali Belediye Başkanı Müh. Hasan Azis şunları söyledi: "Yıllardır Kırcaali Barajını kimler kirlettiğini ve kimler tarafından temizlenmesi gerektiğini tartışılıp durdu, bugün artık sorunun çözümlendiğini söyleyebiliriz. İnanıyorum ki, bu projeyi sonlandırma ve finanse etme imkanlarını bulacağız. Temizleme kayığı gençlerin, kamuoyunun ve Kırcaali Belediyesinin desteği ile gerçekleştirilecek ilk tesisat olacaktır."


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER