Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Fatma ninenin 104. doğum gününü tebrik ettiCuma, 26 Kasım 2021

Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, Fatma ninenin 104. doğum gününü tebrik etti

Ardino (Eğridere) ilçesine bağlı Padina (Makmulu) köyünden Fatma Mehmedova Çauşeva 104 yaşını doldurdu. Ardino ilçesinin en yaşlı sakini olan Fatma nine, Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban'dan özel ilgi gördü. Ardino Belediye Başkanı, doğum günü vesilesiyle iyi dileklerde ve temennilerde bulunmanın yanı sıra doğum günü pastası ve hediyeler sunmak için Rodoplu yaşlı kadını evinde ziyaret etti.

Müh. Şaban Ardino Belediyesi adına Fatma nineye bir tebrik mesajı sundu. Mesajda şu ifadeler yer alıyor: “Lütfen doğumunuzun 104. yıl dönümü için en içten tebriklerimizi kabul ediniz. 7 çocuk, 16 torun, 29 torun çocuğu ve 17 torun torununun tadını çıkarabilen çok az insan var. Sağlık, aile esenliği ve daha nice nice yıllara neşenizle bizleri sevindirmenizi dileriz”.

Müh. Şaban’a Fatma ninenin doğum günü tebrik etmek için Padina Mahallesi ziyaretinde Ardino Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Başkan Yardımcısı Nasko Kiçukov ve Padina Köyü Muhtarı Kamil Kiçukov eşlik ettiler. Fatma ninenin doğum gününde konuklarını, annelerine büyük bir sevgi, sıcaklık ve özveriyle hizmet eden kızları Fetiya ve Ayşe ve gelinleri Zlatka, Roza ve Rosa karşıladılar.

Son derece duygulanan Fatma nine Ardino Belediye yönetimine gösterdiği ilgi ve alakadan dolayı kalbi teşekkürlerini sundu. Asırlık nine, “Hayatım boyunca sabahtan akşama kadar tütün tarlalarında çalıştım. Yedi çocuk büyüttüm. Hepsinin beni sevmeleri, saygı göstermeleri ve özveriyle hayatıma sahip çıkmaları beni çok mutlu ediyor” diye ifade etti. Fatma ninenin ifadesine göre uzun yaşamanın sırrı her gün çalışmada, sağlıklı beslenmede, Rodoplar’daki temiz havada, insanların birbirine karşı sevgi ve saygısında yatıyor. Asırlık nine, “Çocuklarıma, torunlarıma, torun çocuklarıma ve torun torunlarıma her zaman şunu söyledim: “Birbirinizi sevin, çünkü bu, tüm ızdırap ve acıların en büyük ilacıdır” diye anlattı.  

Asırlık ninenin kızları ve gelinleri ilerlemiş yaşına rağmen annelerinin hayat dolu olduğunu dile getirdiler. Onlar, “Gözleri iyi görüyor, kulakları iyi duyuyor. Hafızası güçlü ve hala öğrencilik yıllarında ezberlediği şiirleri hafızasında tutuyor” dediler.

Fatma nine, 26 Kasım 1917 tarihinde Padina köyünde bir tütüncü ailesinde dünyaya geldi ve hayatı bu köyde geçti. 17 yaşındayken 2001’de vefat eden Padina'dan Mehmet Çauşev ile evlendi. İkisi, iki kız ve beş oğul olmak üzere yedi çocuk büyüttüler. Şimdi yaşlı kadın büyük bir aileye ve birçok torun, torun çocuğu ve torun toruna sahip olmasına seviniyor. Ailesiyle birlikte Hollanda'da yaşayan en küçüğü Aleks, 16 aylık bir bebek ve ninesi ona çok düşkün.

Güner ŞÜKRÜ


Diğer Fotoğraflar

DİĞER HABERLER