Ardino Belediye Başkanı Müh. Şaban’a Dolno Prahovo’daki medresenin özel tablosu hediye edildiCuma, 29 Temmuz 2022

Ardino Belediye Başkanı Müh. Şaban’a Dolno Prahovo’daki medresenin özel tablosu hediye edildi

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, “Dolno Prahovo Köyünde Medreseli Bir Cami Olan Dini Kült Yapının Restorasyonu, Onarımı ve Yeniden İnşası” adlı projenin uygulanmasını incelemek için Dolno Prahovo (Amatlar) köyündeki medreseli camiyi ziyaret etti. Müh. Şaban’a inceleme işinde Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram eşlik etti. Onlar, Dolno Prahovo köyü muhtarı Sali Ahmet, Cami Encümen Başkanı Kazim Mümün ve cami imamı Nurettin İsmail tarafından karşılandılar.

Onarım, caminin çatı yapısının tamamını kapsadı.

Proje, 2014-2020 Dönemi Kırsal Kalkınma Programınca onaylanan Ardino (Eğridere) - Cebel (Şeyhcuma) Yerel Girişim Grubu (MİG) Derneği'nin Toplumların Önderliğinde Yerel Gelişim Stratejisi çerçevesinde uygulanan 7.6-Ardino - Cebel MİG Derneğinin Faaliyet Bölgesindeki Kültürel ve Doğal Mirasının Bakımı, Restorasyonu ve İyileştirilmesi ile İlgili Araştırma ve Yatırımlar Tedbiri kapsamında finanse edilmektedir.

Ev sahipleri, şükran ifadesi olarak Belediye Başkanına asırlık medresenin bir resim tablosunu hediye ettiler. Müh. İzzet Şaban ise ev sahiplerine teşekkürlerini ifade ederek, Ardino ilçesi sakinlerinin çıkarına olan benzer girişimleri desteklemeye devam edeceğine dair söz verdi. Belediye Başkanı medreseye "Her şey Yüce Allah'ın iradesine uygun olarak gerçekleşir!" yazılı özel bir tablo bağışladı.

Dolno Prahovo'daki cami ve külliyesi, Ardino ilçesindeki dinler tarihi ile ilgili tarihi değere sahip yerlerden biridir.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER