Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad, iş adamlarıyla görüşme yaptıCuma, 29 Nisan 2011

Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad, iş adamlarıyla görüşme yaptıArdino Belediye Başkanı Resmi Murad'ın 30'dan fazla iş adamlarının katıldığı görüşmesi son derece büyük ilgi içinde geçti. Yaklaşık iki saat süren görüşmede Hak ve Özgürlükler Hareketi milletvekili Ünal Tasim de yer aldı. Görüşme Ardino Belediye Başkanının girişimiyle, "Trud" gazetesinde yayınlanan bir makalede Kırcaali ili belediyelerin ülkenin en çok yolsuzluk olan belediyelerinden oldukları iddialarından dolayı organize edildi. Konuyla ilgili Resmi Murad, "Bu iddia, doğru değil ve ülkede belirli siyasi güçler tarafından sipariş edilen bir şey diyebilirim" dedi. Başkan, yerli halkın %62'sinin Belediye idaresine tam bir destek verdiğini bildiren bir sosyoloji araştırmasını göz önünde bulundurdu. Belediye Başkanı, ankete katılanların ancak %3'ünün idareden hizmet görmeleri için kendilerinden para istendiğini söyleyip, bunun da kabul edilebilir hatalar çerçevesinde kaldığını yorumladı.
Görüşmenin birinci kısmında Belediye Başkanı, kısaca Belediyenin küçük ve orta işletmelerle etkileşimini tanıtan izahat sundu. Resmi Murad, "Özel iş sektöründe en çok uygulanan ortaklık formu özelleştirme ve imtiyazlar. Şüphem yok ki, eğer belediye ile işletmelerin fonksiyonları ve yükümlülüklerin ciddi sınırlaması yapılırsa, aramızda faydalı bir işbirliği gelişebilir" dedi.
İş adamları, "20 yıldır Bulgaristan'da iş yapmak için uygun koşullar mevcut değil ve bundan dolayı bizim ciddi problemlerimiz var, çünkü iş yapma kanunlara bağlıdır, onlar ise Halk Meclisinde kabul ediliyor. Belediyeye karşı bir talebimiz yok, çünkü bu dönemde birçok şey yapıldı" dediler. Onlar, dağlık ve yarı dağlık bölgelerde yürütülen işler için vergilerde ayrımlaşma olmasını ısrar ettiler. İş adamları devamında "12 yıl içinde bandroller toplam 15 kere değişti, küçük işletmeler Parlamento'dan hiçbir yardım görmediler, sadece manevi baskı... Bu zamanda bir iş yeri bile sağlamanın ne olduğunu biliyor musunuz? İnsanlar %10 vergi ödenmesinden dolayı kitle halinde süt satın alma anlaşması imzalamaktan vazgeçiyorlar" diye yakındılar.
Milletvekili Ünal Tasim, tarımın bugünkü halinin sorumluluğunu en büyük derecede eski Tarım Bakanı Mehmed Dikme'nin taşıdığını paylaştı. Sayın Tasim'e göre, eski Bakan, Avrupa Birliğine üye olmak için anlaşma sürecinde ekonominin bu sektöründe çalışan insanların çıkarlarını savunmayarak, anlaşmadan "Tarım" Bölümünün kapanmasına sorumludur.
Bulgaristan Bağımsız Sendikalar Konfederasyonunun Bölge Koordinasyon Kurulu Başkanı İvanka Karakoleva, "Küçük ve orta işletmecilerin girişimciliğine seviniyorum" dedi. Ardino Belediye İdaresi ile mükemmel işbirliği içerisinde bulunuyoruz ve bunun da beni sevindirmemesi mümkün değil" diye vurguladı. O, "Ulusal basının ne kadar yolsuzluk yapıyoruz diye bizleri bilgiye boğmasından usandım. Yolsuzluk yapanlar kanunca tutuklanıp, mahkum edilsinler, geri kalan boş laf. Sizlere sadece şunu söyleyeceğim, Kırcaali'de çalışan 38 000 işçinin hemen hemen yarısı-17 000'i serbest meslek sahipleri. O zaman nasıl bir biznesten bahsediyoruz!" diye belirtti.
Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad sonunda, "3 yıl önce seçim kampanyası sırasında biznese hiçbir şekilde engel olmayacağımı vaat ettim, bence bu vaadimi yerine getiriyorum, elimden geldiğince de yardımcı olmaya çalışıyorum" dedi.DİĞER HABERLER