Ardino Belediye yöneticileri, Sabahattin Ali'nin büstüne çelenk koydularPazartesi, 25 Şubat 2019

Ardino Belediye yöneticileri, Sabahattin Ali'nin büstüne çelenk koydular Dünyaca ünlü yazar Sabahattin Ali'nin doğumunun 112.yıldönümü münasebetiyle Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ve Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, Belediye Müzesi bahçesinde bulunan Sabahattin Ali'nin büstü önüne çelenk koydular. Çelenk sunumuna belediye yönetiminden başka toplumun önde gelen isimleri ve vatandaşlar katıldı.

Resmi Murat, yaptığı konuşmada, "Bizler Ardino'da kasabamızın ve memleketimizin adını duyuran tüm şahsiyetlere her zaman saygı göstermekteyiz. Sabahattin Ali, tartışılmaz böyle bir şahsiyet ve biz bu hümanist yazarın anısı önünde saygıyla eğilmek için onun onuruna ve anısına çeşitli toplantılar ve etkinlikler düzenliyoruz" diye kaydetti. Resmi Murat, Sabahattin Ali'nin büstünün, o zaman babasının görevde bulunduğu ve muhtemelen küçük Ali'nin de onun etrafından dolaştığı Belediye Müzesi bahçesine dikildiğini anımsattı.

Belediye Başkanı,"2017 yılında Ardino'da Sabahattin Ali'nin anısı ve doğumunun 110.yıldönümü dolayısıyla uluslararası sempozyum organize ettik" diye anımsattı.

Sabahattin Ali, 25 Şubat 1907 yılında o zamanki adıyla Eğridere'de dünyaya geldi. Onun romanları Bulgaristan'da da popülerdir. Hikaye ve şiir kitapları 30'dan fazla dile çevrildi. Sabahattin Ali, eserleriyle Balkanlar ve dünyadaki en büyük hümanist ve demokrat yazarlar arasında yer alıyor. Yazar, 1948 yılında Kırklareli yakınlarında Bulgaristan sınırında öldürüldü.


DİĞER HABERLER