Ardino Belediyesi köy muhtarlarıyla yılın ilk toplantısını düzenlediCuma, 14 Ocak 2022

Ardino Belediyesi köy muhtarlarıyla yılın ilk toplantısını düzenledi

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, köylerde görev yapan muhtarlar ve muhtar vekilleriyle 2022 yılının ilk çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Salgınla mücadele tedbirlerine harfiyen uyularak belediyenin meclis toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Müh. Şaban, muhtarların yeni yılını kutlayarak, sağlık, bereketli ve başarılı bir yıl diledi.

Belediye Başkanı, “Sizler, Belediye ekibinin çok önemli bir parçasısınız. İlçeyi birlikte yönetmemizi istiyorum ve başarılı bir şekilde ilçeyi yönetmek için gelenek haline gelen bu tür toplantıları yapmamız ve tüm ilçe için önemli olan konuları konuşmamız gerekiyor” diye kaydetti.

Belediye Başkanının muhtarlarla toplantısında ele alınan ana konular arasında elektriğin yüksek fiyatı yer aldı. Müh. Şaban, yüksek elektrik fiyatları nedeniyle alınan önlemlere rağmen belediyenin aralık ayı için elektrik faturasının 54 280 leva olduğunu kaydetti. Belediye Başkanı, “Bu çok büyük bir miktar. Şimdiye kadar altı ay boyunca tüketilen elektrik için benzer bir miktar ödendi” diye belirtti. Müh. Şaban,  ayrıca sokak aydınlatma maliyetlerinin katlanarak arttığına dikkat çekti.

Belediye Başkanı, “Bu yıl elektrik maliyetlerini optimize etmek için belediye, mevcut aydınlatma sistemlerinin tamamen değiştirilmesi için 3000 adet LED ve fotovoltaik sokak lambası satın alacak. Yeni nesil lambaların satın alınması için bir prosedür başladı. Umarım mayıs sonuna kadar lambalar direklere takılır” diye bildirdi.

Toplantıda yüksek elektrik fiyatları sorununu çözmek için sokak aydınlatma saatlerinin azaltılmasına karar verildi. 17 Ocak Pazartesi gününden itibaren tüm ilçede sokak aydınlatması 18.00 - 21.00 ve 06.00 - 07.00 saatleri arasında çalışacak. Gerekli ısınmanın sağlandığı belediyeye ait binalardaki çalışma odalarında, muhtarlık ve muhtar vekilliği binalarında, sosyal hizmet kurumlarında, belediye otogarında elektrikli ısıtma cihazlarının kullanılması yasaktır. Muhtarlık binalarında elektrik tüketimi için 50 leva olarak bir limit belirlendi.

Muhtar ve muhtar vekilleri, Kişisel Gelir Vergisi Yasası'nın 50. maddesi uyarınca yıllık gelir vergisi beyannamelerinin sunulması için son tarih konusunda da bilgilendirildi. Milli Gelirler Ajansının (NAP) vergi ödeme dönemi 10 Ocak'ta başladı, 3 Mayıs'ta sona erecek.

Toplantının sonunda Müh. Şaban, muhtar ve muhtar vekillerini aralık ayında “Ardino Dayanışması" başlığı altında başlatılan yardım kampanyasına aktif olarak katılmaya çağırdı. Kampanya, aralık ortalarında yaşanan sağanak yağışlar ve ardından yoğun kar yağışı nedeniyle Sinçets (Durabeyler) köyünde evi harap olan bir ailenin yararına yapılmaktadır. Belediye Başkanı, “Birbirimize yardımcı olalım,  dayanışma içinde olalım” diye seslendi.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER