Ardino Belediyesi, öğrenciler tarafından yönetildiSalı, 10 Mayıs 2022

Ardino Belediyesi, öğrenciler tarafından yönetildi

Ardino'daki (Eğridere) Vasil Levski Lisesi Öğrenci Konseyinin temsilcileri olan on öğrenci, birkaç saatliğine belediye yöneticilerinin koltuklarına oturup doğrudan belediyenin çalışmaları hakkında bilgi sahibi olarak belediye yönetimini devraldı. Girişim, 9 Mayıs Avrupa Günü ve Öğrenci Özyönetim Günü münasebetiyle yapıldı. Belediyede çeşitli görevlerde bulunan gençler, belediyede gerçek bir çalışma ortamına katıldı.

Belediye Başkanı Müh. İzet Şaban, geleneksel haftalık çalışma toplantısının düzenlendiği belediyenin toplantı salonunda "yeni yönetimi" karşıladı. Gençleri yerel yönetim ekibiyle ve yerel yönetimdeki çalışmalarıyla tanıştıran Müh. Şaban, “Bu tür girişimler çok iyi ve daha sık organize edilmesi gerekiyor. Tüm halk, yerel yönetimin ve yerel özyönetim organlarının çalışmalarından haberdar olmalıdır. Bu, belediyenin yönetim süreçlerine aktif ve yapıcı bir şekilde katılabilmeniz için yapılmalıdır. Görev dönemimizin başında her vatandaşın yerel özyönetime katılabileceğini belirtmiştik. Hepimiz ilçe sakinlerinin yaşam kalitesini yükseltmek ve ilçenin daha iyi bir geleceği için çalışıyoruz” diye kaydetti.

Daha sonra Müh. Şaban, Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan 9. sınıf öğrencisi İvayla Filipova’ya gerçek hayattan örnekler vererek belediyenin yönetim sürecini anlattı. Belediye Başkanı olmanın çok sorumlu bir görev olduğunu söyleyen Filipova, “Belediye Başkanı Müh. İzet Şaban'ın görevleri hakkında bilgi edinmek benim için çok ilginçti. Ardino'nun gelişme için büyük bir potansiyeli olduğuna inanıyorum. Umarım zamanla yöneticiler arasında olurum” diye ifade etti.

Dokuzuncu sınıf öğrencisi Yana Mirçeva, birkaç saatliğine Ardino Belediye Meclis Başkanlığı koltuğuna oturdu. Dokuzuncu sınıf öğrencileri Suzan Çolakova ve Elis Mümünova Belediye Başkan yardımcıları, Yasmin Sadula ise Belediye Genel Sekreteri oldu. Farklı dairelerde görevler verilen diğer öğrenciler ise becerilerini sergileme ve görevlerini bağımsız olarak gerçekleştirme fırsatı buldu.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER