Ardino Belediyesi’ne Yerel Düzeyde Yenilik ve İyi Yönetişim İçin Avrupa Etiketi ödülüPazartesi, 28 Kasım 2022

Ardino Belediyesi’ne Yerel Düzeyde Yenilik ve İyi Yönetişim İçin Avrupa Etiketi ödülü

Ardino (Eğridere) Belediyesi ilk kez prestijli Avrupa Birliği (AB) Konseyi’nin (AK) Yerel Düzeyde Yenilik ve İyi Yönetişim İçin Avrupa Etiketi 2022 Ödülü ile ödüllendirildi. Ödül, Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban’a  “Bulgaristan’da Belediyelerinin Yerel Düzeyde Yönetişim Kalitesinde Avrupa Standardına Ulaşması” başlıklı forum kapsamında yapılan ödül töreninde takdim edildi.

Velingrad’da 23-25 Kasım tarihlerinde düzenlenen etkinliğin organizatörü Bölgesel Kalkınma ve Bayındırlık Bakanlığı (MRRB) idi.

Foruma Yerel Düzeyde İyi Demokratik Yönetişim İçin Ulusal Ortaklar Platformu üyeleri, Bulgaristan Ulusal Belediyeler Birliği, MRRB ve AB Konseyi temsilcileri katıldılar.

Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, ödülle ilgili şunları kaydetti: “Bu ödül, tüm belediye çalışanlarının iyi çalışmalarından dolayı verildi. Benim için bu ödül, daha fazla sorumluluk ve iyi ve şeffaf yönetişim ilkelerine daha fazla bağlılık anlamına geliyor. AB Konseyi’nin prestijli ödülü ile onurlandırılmamız, yenilikçi ve iyi demokratik yönetim ilkelerine dayalı Avrupa standardına göre belediye yönetiminde yüksek kalite elde edilmesinin bir takdiridir”.

Toplam 22 belediye bu ödülü almaya hak kazandı. Ardino ile birlikte Bansko, Berkovitsa, Vılçi Dol, Gabrovo, Dimitrovgrad (Kayacık), Dobriç (Hacıoğlu Pazarcık), Dolna Banya, Dospat, Kaspiçan, Kneja, Kostinbrod, Levski, Loveç (Lofça), Pavlikeni, Pomorie, Rakovski, Sviştov (Ziştovi), Sırnitsa (Şabanlı), Teteven, Troyan ve Tırgovişte (Eski Cuma) belediyeleri de ödüllendirildi.

Yerel Düzeyde Yenilik ve İyi Yönetişim İçin Avrupa Etiketi, iki yıllık bir süre için verilir. On iki köşeli kristal ödülün üzerine AB Konseyi’nin iyi yönetişiminin şu 12 ilkesi kazınmıştır: seçimlerin adil yapılması, temsil ve sivil katılım, cevaplanabilirlik, verimlilik ve etkililik, açıklık ve şeffaflık, hukukun üstünlüğü, etik tutum, yeterlilik ve kapasite, yenilik ve değişime açıklık, sürdürülebilirlik ve uzun vadeli yönelim, sağlam finansal yönetim, insan hakları, kültürel çeşitlilik ve sosyal uyum, hesap verebilirlik.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER