Ardino, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na Ev Sahipliği YaptıSalı, 22 Haziran 2021

Ardino, Bulgaristan Ulusal Radyosu'na Ev Sahipliği YaptıArdino, Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) - Radyo Kırcaali'ye ev sahipliği yaptı. Şehir merkezinde yapılan üç saatlik canlı yayının sunucusu Galina Stefanova oldu. İlk konuğu olan Ardino Belediye Başkanı İzzet Şaban ulusal medyanın dinleyicilerine belediyenin öncelikleri, üzerinde çalıştıkları projeler ve dönem sonuna kadar yönetim ekibinin vizyonu hakkında bilgi verdi.

Başkan Şaban, "Ardino belediyesi yönetimi, sakinlerine kaliteli hizmet sunmak için her alanda çok yönlü çaba gösteriyor. İhtiyaç duyulan yerlerdeki ihtiyacı elde etmek için maksimumu aramaktayız. Son yıllarda belediye, Avrupa programları kapsamında önemli yatırım projeleri hayata geçirdi. Amacımız hızlandırılmış gelişmeyi sürdürmektir. Tüm Avrupa programlarına başvuruyoruz." dedi. Başkan, önceliğin belediyenin gelişmesi ve gerekli ön koşulların olduğu turizmin gelişmesi olduğunu vurguladı. Ulusal Taşınmaz Kültürel Miras Enstitüsü listesine göre, belediye sınırları içerisinde üçü ulusal öneme sahip 19 adet sit alanı bulunmaktadır. Belediye Başkanı ulusal radyoda, "Komşu belediyeler Kırcaali, Cebel, Banite ve Nedelino ile entegre projelerin uygulanması da dahil olmak üzere belediyenin gelişimi için net öncelikler ve hedefler belirlediğimiz 2021 -2027 dönemi için Ardino Belediyesinin Yeni Entegre Kalkınma Planında formüle edilmiş net bir vizyona sahibiz." diye duyurdu. Başkan, ulusal radyo aracılıyla belediye sakinlerine, Ardino hastanesinin tüm sağlık ekibine, Covid-19 salgını sırasında vatandaşların sağlığına özveri ve özen gösterdikleri için büyük minnettarlığını ifade etti.

Programın ikinci konuğu ise yerel hastanenin müdürü Dr. Güner Osman oldu. Küresel salgın sırasında insan sağlığının hastanenin en önemli öncelikleri arasında olduğunu belirtti. Dr. Osman, "Şu anda Covid-19 insidansı azaldı. Ayrıca aşılara her gün artmakta olan bir ilgi var. Hastane, Avrupa İlaç Ajansı tarafından onaylanmış her türlü aşıya sahiptir." diye açıklamada bulundu.

Yunak 2005 Masa Tenisi Kulübünün teknik direktörü Beyhan Emin ile kulübün genç yetenekleri Tsvetelina Georgieva ve Sidelya Mutlu da yayında yer aldı. Kulübün teknik direktörü, geçen yüzyılın 60'lı yıllarından beri şehirde masa tenisi oynandığını paylaştı. Beyhan Emin, "İyi bir temelimiz var ve yıllar içinde Ardino her zaman ülkenin en iyilerinden biri olan yetenekli tenisçilere sahip oldu. Çok çalışıyoruz ve sonuçlar ortada." diye paylaştı.

Programın diğer konuğu Ardino belediyesinin "Eğitim, kültür ve spor" bölümünün başkanı Bahar Redjebov oldu. Dinleyicilere belediyedeki eğitimin yapısı hakkında bilgi verdi. Ardino belediyesinin 4 yaşındaki çocuklar için zorunlu okul öncesi eğitimi ilk uygulayanlardan biri olduğunu belirtti. Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban'ın önerisi üzerine yerel meclis, 4 ila 6 yaş arasındaki tüm çocukları dokuz ay boyunca anaokulu ücretinden muaf tutma kararı aldı.

Sabah programın bir diğer konuğu ise Ardino Belediyesi Kültür Varlıkları Koruma Kurulu Başkan Yardımcısı Selahattin Karabaşev oldu. Kırcaali ilinde tek olan Kurulun faaliyetleri hakkında dinleyicileri bilgilendirdi.

Yayın sırasında, Ardino'nun kardeş Bursa Nilüfer Belediyesinin meclis üyesi Sabri Özlem ile canlı bağlantı kuruldu. Sabri Özlem, iki belediye arasındaki spor, kültür ve sosyal yardım alanlarındaki işbirliğinin detaylarını paylaştı.

Stüdyonun son konuğu, Goriçevo mahallesinde 2,5 kilo ağırlığında dört mantar bulan Ardino belediyesine bağlı Ekoloji ve Çevre Koruma Departmanı çalışanı Sevinç Hasan oldu.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER