Ardino, Bulgaristan'da en iyi sağlık turizm destinasyonları arasındaCuma, 20 Aralık 2019

Ardino, Bulgaristan'da en iyi sağlık turizm destinasyonları arasında Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, COSME-Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler İçin Rekabet Edebilirlik Programı kapsamında finanse edilen Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun "Sağlık ve Termal Turizmi" isimli projesi kapsamında düzenlenen En İyi Avrupalı Mükemmel Destinasyonlar (EDEN) Yarışması'nda derece alan Bulgaristan'da 5 yeni Avrupalı seçkin destinasyonun ödüllendirildiği ödül töreninde Turizm Bakanlığı tarafından plaket ve teşekkür belgesi ile ödüllendirildi. Yarışmanın birincisi Köstenets Belediyesi oldu. Ödüllendirilen diğer belediyeler Ardino, Samokov, Banite ve Sapareva Banya.

Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban, ödül töreninde yaptığı konuşmada Ardino ilçesinin ödüle aday olarak gösterilmesinden ötürü Ardino Belediyesi yönetimi adına kalbi şükranlarını arz etti. Müh. Şaban, "Proje, Arda Nehri üzerindeki Şeytan Köprüsü, Kartal Kayaları Trak Tapınağı, Kırcaali Barajı gibi çeşitli kültürel cazibe merkezleriyle belediye sınırları içinde turizmi teşvik etme fırsatı yaratmaktadır. Proje, INTERREG V-A Bulgaristan-Yunanistan İşbirliği Programı kapsamında ek turizm altyapısı inşa edilerek ve Büyümedeki Bölgeler Operasyonel Programı kapsamında yeni bir yatırım projesiyle geliştirilecektir" diye kaydetti.

Ardino ilçesi, Doğu ve Batı Rodop dağları arasındaki sınırda bulunan dağlık bir alanda yer alır. Turizmin gelişimi belediyenin bir önceliğidir. Ulusal Kültür Mirası Enstitüsü'nün kayıt defterinde yer alan ilçedeki 18 yapıdan 3'ü milli önem arz eden yapı statüsüne sahiptir.

Ardino'dan 6 km mesafede Belite Brezi Turistik Dinlenme Kompleksi bulunuyor. Bu yer daha 1967 yılında yerel önem arz eden tatil yeri ilan edilmiştir. Temiz hava ve doğal yetişen huş ağaçlarının, diğer geniş yapraklı ve iğne yapraklı ağaçlarla birlikte hipertansiyon, ateroskleroz, alerjik hastalıklar, endokrin sistem ve metabolizma bozuklukları, kronik akciğer dışı tüberküloz ve solunum yolu hastalıkları ve nevrozlar üzerinde olumlu etkisi vardır.

Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER