Ardino İlçesi'nde kadınlar, erkeklerden daha uzun ömürlüPerşembe, 30 Haziran 2016

Ardino İlçesi'nde kadınlar, erkeklerden daha uzun ömürlüArdino'nun (Eğridere) Byal İzvor (Akpınar) köyünün Diyamandovo (Hüsemler) Mahallesi'nde ikamet eden Naciye Aziz Said, kısa bir süre önce 86 yaşını doldurdu ve bölgede en yaşlı insanlardan biri. 20 Şubat 1930 yılında çok çocuklu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Naciye nine 17 yaşında evleniyor. 27 yıl önce vefat eden eşi Ahmet Said ile birbirine çok bağlı bir çift olarak çocuklarını büyük sevgi ve fedakarlıkla büyütüyorlar. İki kız, bir oğul ve 12 torun ve torun çocuğu sahibi.

Şimdi kadın 170 leva aylık emekli ücreti alıyor ve Diyamandovo Mahallesi'nde yalnız yaşıyor. Diyamandovo ve yakın Garvane köyünde yaşayan kızları Fatme ve Gülüzar her gün annesini ziyaret ediyorlar. Oğlu Aziz İstanbul'da yaşıyor, fakat Ramazan ve Kurban bayramlarını hep beraber geçiriyorlar.

Hayatı boyunca tütüncülükle ve hayvancılıkla uğraşmış yaşlı Rodop kadını şimdi de bahçesinde yetiştirdiği patates, kabak, domates, biberleri sulamak için her gün emek veriyor. Naciye nine, "Her işimi kendim yapmaya çalışıyorum. İnsanın kendi elleriyle ürettiği sebzelerin tadı bir başka. Pazarda satın alınan sebzelere benzemiyor" dedi. Yaşlı kadın, Belediye'nin bir sosyal projesi kapsamında dört ay ücretsiz öğle yemeği aldığından memnun olduğunu ifade etti.

86 yaşında olmasına rağmen güler yüzlü, konuşkan ve hayat dolu biri. Naciye ninenin ifadelerine göre uzun ömürlülük huzurlu bir yaşam, temiz dağ havası ve her gün fiziksel çalışmadan ileri geliyor. Bunlara iyiliği de ekliyor, çünkü nefret ve kıskançlık insan ömrünü kısaltır.

Naciye nine, İstanbul'daki oğlu Aziz'i görmek ve Bursa'da bulunan rahmetli anne ve babasının mezarlarını ziyaret etmek için yedi kere Türkiye'ye gitmiştir.

Yaşlı kadın, "Kırk yıldan fazla sabahtan akşama kadar tütün tarlalarında çalıştım. Topladığımız tütünü eve sırtımda taşıdım. Şimdi yüksek tansiyonum var, ancak bastonla yürüyebiliyorum, fakat en zor olanı yalnızlık" diye ifade etti.

Ardino İlçe Nüfus Hizmetleri Daire Başkanı Müh. Mehmet Aliev, ilçede kadınların erkeklerden daha uzun ömürlü olduklarını kaydetti. Müh. Aliev, "Şu anda ilçede nüfus kayıtlarına göre 60 yaşında olan kadınların sayısı 2219 iken, erkeklerin sayısı ancak 1375", diye belirtti.


DİĞER HABERLER