Ardino, Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyorPerşembe, 12 Mayıs 2011

Ardino, Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivaline ev sahipliği yapmaya hazırlanıyorBugün Ardino Belediye Başkanı Resmi Murad, "Belite brezi" Turistik Merkezinde yemeğe davet ettiği Kırcaali basın temsilcilerine 16 ve 17 Temmuz tarihleri arasında kasabanın "Ardino-2011" Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivaline ev sahipliği yapacağını bildirdi.

Folklor bayramının açılışı saat 14.00'de Ardino'nun merkezinde olacak, kötü hava şartları durumunda ise etkinlik Halk Toplum Merkezi'nde yapılacak.

Festival Ardino Belediyesi ve Ardino "Rodopska iskra 1921" Halk Toplum Merkezi tarafından Kültür Bakanlığı ve "Hoşgörü" Belediyeler Birliği'nin maddi yardımlarıyla organize ediliyor. Festival, Belediye Başkanı Resmi Murad'ın himayesi altında geçecek.

Organizatörler, amacın, ülkenin çeşitli bölgelerinden katılımcılar arasında kültürel değişim gerçekleştirilmesine imkan sağlamak, Bulgarstan Türk etnik topluluğunun folklorunun çeşitliliğini ve güzelliğini ortaya çıkarmak, halk yaratacılığını koruyup, popularize etmek, ülkedeki Türk folklor toplulukları ve grupların faalietlerini göstermesine koşullar yaratmak ve Kırcaali ilinde kültür hayatını zenginleştirmek olduğunu belirtiyorlar.

Birincisi 1995 yılında Haskovo'nun Stambolovo Belediyesi'nde düzenlenen Bulgaristan Ulusal Türk Folklor Festivali'nin ikincisi ise 1997'de Razgrat'ta yapıldı. Bu yıl ise bu kültür olayının Ardino'da gerçekleştirilmesine sebep olarak, "Rodopska iskra 1921" Halk Toplum Merkezinin 90. yıldönümünü kutlaması olduğu açıklandı. Belediye, Halk Toplum Merkezi, okullar ve kasabadan kamu temsilcilerinin yer aldığı Organizasyon Komitesi kurulduğu anlaşıldı. Festival öncesi kasabadaki yol delikleri doldurulmuştur. Ayrıca Ardino çevre düzenlemesi ve sanitasyonu yapılacak, Halk Toplum Merkezi önüne bir şadırvan kurulacak, belediye pazarını ise tamirat ve iyileştirme bekliyor.

Festivalde, tüm ülkeden folklor ekipleri ve toplulukların, Türk halk türküleri solistlerin, enstrümantal folklor grupların, bireysel enstrümantal müzisyenlerin ve halk gelenekleri tanıtan grupların yer alması öngörülüyor.
Resmi Murad, festivalin müsaba şeklinde geçmeyip, tüm katılımcılara teşekkürname ve hatıralık hediyeler verileceğini söyledi. Ardinolular, festival için ülke genelinden en az 20 Belediyeyi temsilen gruplar gelmesini bekliyorlar. Ardino Belediye Başkanı, "Türkiye ve Yunanistan'dan misafirler bekliyoruz. Ardino'ya kardeş Bursa-Nilüfer Belediyesi ve İstanbul-Kartal Belediyesi'nden, ayrıca Yunanistan'dan kardeş Visa ve Orestiyada Belediyeleri'nden ve Gümülcine Türk Öğretmenler Birliğinden temsilciler olacak" dedi. Festivale katılmak isteyenler 30 Hazirana kadar kayıt olabilirler, ondan sonra program ayanlaşacak.
Şu ana kadar festival programında Momçilgrad, Cebel, Devin, Borino gibi belediyelerden grupların yer alacağı biliniyor.

Resmi Murad, Ardino Belediyesi yöneticilerinin ev sahibi olarak dileklerinin bölgedeki kültürel tarihi yerleri tanıtmak olduğunu öne sürdü. "Misafirleri Şeytan Köprü, Kartal Kayaları, Doğal Buzdolabı, Krivus Kalesi gibi doğa harikaları ve kültürel tarihi miras değerindeki yerlere götüreceğiz" diye dile getirdi.

Üçüncü Ulusal Türk Folklor Festivali'nden önce Ardino'da geleneksel olma eğilimi görünen hemşehriler görüşmeleri düzenlenecek. Onlar, 14-15 Temmuz'da "Belite brezi" Turistik Merkezi'nde açıkta yapılacak görüşmeyle başlayacak, kasabada kurban mevlitleri ile devam edecek ve ardından festivalin açılışına geçilecek.


DİĞER HABERLER