Ardino’da 4. Uluslararası Kardeşlik Edebiyat Forumu başladıSalı, 29 Eylül 2015

Ardino’da  4. Uluslararası Kardeşlik Edebiyat Forumu başladı Ardino (Eğridere) Belediye Başkan Adayı Resmi Murat, Ardino'nun ev sahipliğini yaptığı 4. Uluslararası Bratsvo (Kardeşlik) Edebiyat Forumu'na katılan şair ve yazarları bir kafede karşıladı. Sayın Murat, konuklara adaylık döneminin hemen hemen seçimler kadar önemli olduğunu izah etti. Kısa bir süre önce Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) tarafından yeni bir dönem için Ardino Belediye Başkan Adayı belirlenen Resmi Murat, kısaca seçim sisteminde yapılan değişiklikleri anlattı. Resmi Murat, "Önceki dönem sonuna kadar ilçe sınırları dahilinde 27 muhtarlık vardı, gelecek dönemde 39 muhtarlık olacak. Stoyanovets köyünde yeni bir muhtar vekilliği oluşturulacak. Meclis üyelerinin sayısı da 21'den 27'ye yükseltiliyor. Yeni muhtarlık kurulan yerleşim yerleri önceki muhtarlıklara kıyasla oldukça düşük nüfusa sahiptir. Bu köylerin sakinlerinin çoğu yaşlı kimseler ve bu yüzden kimleri muhtar adayı belirleyeceğimiz konusunda çok zorlandık" dedi. Sayın Murat, "Muhtarlıkların çoğalmasıyla Meclis Üyeliğin değeri de düşüyor, bu ise yeterince destek görmeyen partilere mensup Meclis Üyeleri seçilmesine ön koşullar yaratıyor" diye sözlerine ekledi.

Daha sonra edebiyat konusuna geçildi. Bulgaristan Yazarlar Birliği ve Ardino Belediyesi, çeşitli projeler ve bir şiir antolojisi çıkarılması konusunda işbirliği yapabilir. Bugünün sonuna kadar Kültür Bakanlığı tarafından artık dördüncü kez Ardino'da gerçekleştirilen Uluslararası Kardeşlik Edebiyat Forumu katılımcılarına tebrik mektubu gönderilmesi bekleniyor.

Görüşmeden sonra konuklar Ardino Tarih Müzesi'ni, Şeytan Köprüsü'nü ziyaret ettiler, ünlü şair Sabahattin Ali'nin anıtı önünde saygı duruşunda bulundular. Bu akşam saat 17.30'da kasabadaki Rodopska İskra Halk Toplum Merkezi Salonu'nda Şiir ve Müzik Gecesi düzenlenecek.

Yarın Müzeyyen Avcıoğlu'nun şiir ve düz yazılar içeren iki kitabı tanıtılacak. Bu kitaplarda yer alan eserlerinde şair, kendisi de bir göçmen olarak göçmenlerin sıkıntılarını, sıla özlemini ve Rodop dağların güzelliğini yansıtıyor. Belediye Meclis Salonu'nda yapılacak kitap tanıtımlarının ardından "Modern Yaşam Tarzında Edebiyatın Rolü" konulu tartışma toplantısı başlayacak.


DİĞER HABERLER