Ardino’da Bakanlar KahvehanesiÇarşamba, 26 Ocak 2011

Ardino’da Bakanlar Kahvehanesi Ardino'da /Eğridere/ cezvede yapılan en güzel Türk kahvesi "Marsi" kahvehanesinde hazırlanılıyor. Burada Bay Slavi, Ardinolular'ın kendisine hitap ettiği gibi, sizlere bol kaymaklı nefis kokulu Türk kahvesi pişirecek. Onun kahvehanesini hatta Bakanlar ve Milletvekilleri ziyaret etmiştir.
Bay Slavi, "Simeon Sakskoburgotski hükümetinin tüm bakanlarına, eski Başbakan Yardımcısı Angel Marin'e, Kültür Bakanı Vejdi Raşidov'a ve sayısız milletvekillerine kahve sundum. Türk kahvesinin hazırlanmasıyla ilgili tüm ayrıntıları ve incelikleri Minkata takma adıyla bilinen, babam Marin Mitruşev'den öğrendim. Kahvenin kalitesi çok önemli ve ince öğütülmüş olması lazım. Üstünde güzel kaymak oluşması için ağır ağır kaynaması gerekli", diyor. O şakayla karışık, kahvesinin kalıntılarının geleceğin tüm sırlarını gösterdiğini söylüyor. Fakat ne yazık ki, etrafta bakımca kadın yok.
"Marsi" kahvehanesi Ardino'nun göbeğinde bulunuyor ve 1937 yılından beri çalışarak, kentin en eski kahvehanesidir. O, hele kış aylarında serbest vaktini burada iskambil, satranç ve tavla oynayarak geçiren müşterilerle dolu.
Ardino'daki kahvehanelerden tek " Marsi" de Müslüman ve Hristiyan dini bayramlarda (Ramazan, Kurban, Noel ve Paskalya) bedava kahve ikram ediliyor. Müşterilere iyi hizmet vermek için 35-yaşındaki garson Enver Mümün elinden geleni yapıyor. Kahvehaneye uğur getiren kişinin Sali Üseyinov Kabakçiev olduğu biliniyor.
Kahvehanenin bir köşesinde Rodoplar'ın 19-20. yüzyıl yaşayış tarzından örnekler serilidir. Bu yerde çeşitli küpler, bakır ve ahşap kaplar, duvar saati, çömlek, bıçaklar ve çanlar var.
Bay Slavi yerli "Yunak" futbol takımının çok büyük hayranı. O, takımın geçen asrın 60. yıllarından resim koleksiyonuna sahip.


DİĞER HABERLER