Ardino’da erken çocukluk gelişimi projesinin kapanış konferansı gerçekleştiCuma, 29 Eylül 2023

Ardino’da erken çocukluk gelişimi projesinin kapanış konferansı gerçekleşti

Bugün Ardino (Eğridere) Belediye Meclis toplantı salonunda "Ardino İlçesinde Sürdürülebilir Erken Çocukluk Gelişimi ve Aktif Sosyal İçermeye Yönelik Entegre Sosyal Hizmetler Sunulması" adlı projenin kapanış konferansı düzenlendi. 2014-2020 dönemine ilişkin İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı kapsamında sağlanan finansmanla hayata geçirilen proje faaliyetleri, 4 Mayıs 2016'dan Eylül 2023'e kadar olan dönemde yerli toplumda erken çocukluk döneminde gelişime yönelik hizmetlerin sunulmasıyla ilgilidir.

Toplantıya sosyal hizmet ve eğitim kurumlarının temsilcileri, erken çocukluk gelişimine yönelik hizmetlerden yararlananlar katıldılar.

Proje koordinatörü Bahar Recebov, multimedya sunumuyla katılımcılara projenin ana hedeflerini ve faaliyetlerini tanıttı. Projenin başlangıcından Eylül 2023'e kadar kapsanan ve bireysel danışmanlık yapılan toplam hizmet kullanıcı sayısı 682'dir. İstişare toplantıları, hem Ardino'daki Engellilere Erken Müdahale Merkezi binasında hem de Ardino, Byal İzvor (Akpınar), Gorno Prahovo (Tosçalı) ve Jıltuşa (Sarıkız) köylerindeki anaokullarında gerçekleştirildi. Hizmetin amacı, engelli çocukların geri kalmışlığını ve/veya kurumlarda kalmasını önlemek ve engelli çocukların yetiştirilmesine ve ailelerine destek olunmasına yönelik özel beceriler geliştirmekti.

Projede çalışan uzmanlar, çocuklar ve ebeveynleriyle yaptıkları çalışmalarında yaşadıkları heyecan verici anlarını, karşılaştıkları zorlukları ve iyi uygulamaları paylaştılar. Onlar, kendilerine sosyal yönelimli çeşitli programları uygulama fırsatı verildiği için minnettarlığını dile getirerek, “Büyük bir aile gibiydik!", dediler.

2021 yılında Ardino Belediyesi'nin, Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban’ın şahsında Devlet Çocuk Koruma Ajansı tarafından düzenlenen “Mutlu Bir Çocukluğu Garanti Ediyorum" başlıklı yarışmada ödül rozetine layık görüldüğünü hatırlatırız. Ardino Belediyesi, “Ardino İlçesinde Sürdürülebilir Erken Çocukluk Gelişimi ve Aktif Sosyal İçermeye Yönelik Entegre Sosyal Hizmetler Sunulması" adlı projesi için sürdürülebilir gelişme kategorisinde ödüllendirilmişti.

 Güner ŞÜKRÜ


DİĞER HABERLER