Ardino'da Hastane Derneği kuruluyorPerşembe, 31 Ocak 2013

Ardino'da Hastane Derneği kuruluyorArdino (Eğridere) Çok Profilli Aktif Tedavi Hastanesi'ne bağlı Hastane Derneği kurulacak. Bu fikir geçen yılın sonunda Yerel Meclis Kurulu'ndan Meclis üyelerine aittir. Derneğin amacı kamu sağlık hizmetlerini daha iyi karşılaması için hastaneyi faaliyetinde desteklemektir.

Meclis Başkanı Sezgin Bayram, yerel Meclis üyelerinin uzak, riskli ve dağ bölgesinde bulunan hastanenin kapanmasından endişe duyduklarını paylaştı. O, kuruluş toplantısının 11 Şubat 2013 tarihinde saat 16.00'da Belediye oturum salonunda olacağını bildirdi. Toplumcu, iş adamları, tedavi kurumunun bağışçıları, sivil toplum kuruluşları ve başka şahıslara davetiyeler gönderildi.

Hastane Derneği, Tedavi Kurumu Kanunu'nun 85.maddesinin 3.fıkrasına göre hastane tesisi kuruluşu ve bakımına, teknik donanım ve mülklerine destek sağlıyor, faaliyetinin iyileştirilmesi için önlemler öneriyor ve gerekli olduğunda sponsor celp etmesi ve para yardımı görmesi için eylem ve bilgilendirme kampanyaları sürdürüyor.

Yüksek kanun ve yönetmelik istemleri, ekonomik kriz ve mali kaynak yetersizliğine rağmen 2013 yılında Ardino Hastanesi'nin Bölge Sağlık Sigorta Kasası ile sözleşme imzalaması bekleniyor. Onun temel görevi aşağıda sayılan tıbbi uzmanlık alanlarında hastane bakımı yapmaktır: dahiliye (iç hastalıkları), kardiyoloji, pediatri, cerrahi, anestezi ve yoğun bakım, kadın hastalıkları ve doğum, klinik laboratuar ve teşhis görüntüleme.

Tedavi faaliyeti, 20 hasta yatağına sahip İç Hastalıkları Bölümü ve 10'ar yatak olan pediatri, cerrahi ve kadın hastalıkları ve doğum bölümlerinde gerçekleştiriliyor.


DİĞER HABERLER