Ardino’da Hikmet Taibov-Kınço'nun anısına çocuk satranç turnuvası düzenlendiPazartesi, 05 Haziran 2023

Ardino’da Hikmet Taibov-Kınço'nun anısına çocuk satranç turnuvası düzenlendi

Güner ŞÜKRÜ

Ardino (Eğridere) kasabasında Hikmet Taibov-Kınço'nun anısına düzenlenen satranç turnuvası, katılan çocuklar ve veliler için bir şenliğe dönüştü. 1 Haziran Dünya Çocuk Günü münasebetiyle düzenlenen yarışmaya Ardino, Kırcaali, Çernooçene (Yenipazar) ve Kirkovo’dan (Kızılağaç) 13 satranç oyuncusu katıldı. Turnuvanın açılışını gerçekleştiren Ardino Belediye Başkanı Müh. İzzet Şaban ile Belediye Meclis Başkanı Sezgin Bayram, tüm katılımcıları selamlayarak, başarılar dilediler.

Çekişmeli geçen maçların ardından kusursuz oynayan ve oynadığı altı maçı da kazanan ailesinin kökenleri Ardino’ya dayanan Kırcaali'den 12 yaşındaki Anıl Fıngırliev 6 puanla turnuva birincisi oldu. Beş puanla ikinci sırada Valentin Haciyski ve 4 puanla üçüncü sırada yer alan Eney Yordanov da Rodopska İskra Halk Kültür Evi’nin çatısı altındaki satranç okulunda eğitim görüyorlar. Yarışmaya katılan en küçük yarışmacı 8 yaşındaki Mert Sali oldu.

Dereceye girenlere kupa, madalya ve başka ödüller verildi. Turnuva, İsviçre sistemine göre her hamle 10 dakika artı her hamlede 5 saniye eklemeli tempoda olmak üzere 6 turda oynandı. Zaman elektronik saatlerle ölçüldü.

Turnuvanın başhakemliğini, Bulgaristan Satranç Federasyonu'ndan lisanslı bir hakem olan Kırcaali Arda Satranç Kulübü'nden deneyimli hakem Kamuran Bilal yaptı.

Spor etkinliği, Rodopska İskra Halk Kültür Evi ve Arda Satranç Kulübü tarafından düzenlendi. Ev sahipleri, tüm konuklar ve katılımcılar için hediyelik mıknatıslar sağladılar.

Arda Satranç Kulübü Başkanı Nedim İsmailov, Bar & Grill "Gogi"de mükemmel oyun koşulları yarattıkları için ev sahiplerine teşekkür etti. Kulüp Başkanı, Ardino’da satranç turnuvaları düzenlemeye devam etmek istediklerini açıkladı.


DİĞER HABERLER